İlişkilerinizdeki Teknolojik Düşman: Phubbing!

08 Kas 2016

Bir akşam eve dönerken taksi dolmuşta elindeki telefondan gazete başlıklarına göz gezdirirken şoförün sesi dikkatini bölüveriyor.  “Hanımefendi bir şey sorabilir miyim?” diyor sesin sahibi… “Buyrun?!” diyor hanımefendi şaşkınlıkla… “Cep telefonları çok mu önemli, herkesin elinde son model cep telefonu var ve mütemadiyen insanlar cep telefonlarına bakıyor.” diyor şoför bey… Bu söz üzerine bir sessizlik belirince şoför bey hadsizlik ettiğini düşünerek özür diliyor ve eşinin aşırı derecede akıllı telefon kullanımı yüzünden eşiyle yeni boşandıklarını söyleyerek bu konudaki hassasiyetini belirtiyor. Hasılı kelam konuşlandığınız yer acılarınız olunca, dilinize dolanan sorular da acıdan doğuyor. Bu olayda bahsedilen sonuçları boşanmaya kadar varabilecek aşırı akıllı telefon kullanımının bir ismi var “phubbing!”

Phubbing bağımlılık Yaratan bir davranıştır!

Phubbing; phone ve snubbing kelimelerinin birleşiminden türetilmiş İngilizce bir ifadedir. Phubbing bireylerin yanındaki kişiler yerine  akıllı telefon ile meşgul olmayı tercih etmesi durumudur. Ne kadar da tanıdık geldi değil mi? Çok uzakta değil, hemen yanı başınızda herhangi bir kafeye gittiğinizde ya da bir aile buluşmasında insanların kısa bir süre sonra susup akıllı telefonlara daldığını görebilirsiniz.

phones

 

Phubbing ilişkilerdeki teknolojik KARA KEDİDİR!

Phubbing ilişkiler için büyük tehdit oluşturuyor. Karşınızdaki kişi konuşurken onu dinliyormuş gibi yaparak cep telefonuyla ilgilenmeniz o kişinin ciddiye alınmadığını hissetmesini sağlıyor. İletişim yalnızca sözler değil, beden dili de yer alır. Yalnızca nesnelerin ya da olayların karşılıklı birbirlerini etkilemeleri iletişim değil, ETKİLEŞİMDİR...  İletişim; duygu, düşünce ya da bilgilerin bireyler, gruplar ve toplumlar arasında akla gelebilecek her türlü yolla (söz, yazı, görüntü, hareketler vb.) karşılıklı olarak aktarılmasıdır. Phubbing ilişkilerinizdeki iletişimi bozar. Bu yüzden ilişkilerde yaşanacak olumsuz tartışmalar kaçınılmazdır.

Phubbing yaşam kalitenizi olumsuz yönde etkiler!

Cep telefonu sürekli elinizde olması internete ulaşımı kolaylaştırırken, öte yandan sürekli sosyal medyada zaman geçirmenize sebep olduğu için kolayca yorulmanıza, zihinsel ve duygusal bitkinlik yaşamanızı sağlar. Bu da yaşam enerjinizin telefon tarafından emilerek ilişkilerinize, kişisel öz bakımınıza, günlük sorumluluklarınıza harcayacağınız zaman dilimini azaltır ya da bu aktiviteleri yaparken dikkatinizin sürekli dağılmasına sebep olur.

 

Phubbing davranışından kurtulabilmek için neler yapabilirsiniz?

1) Telefonunuzu görüş alanınızın dışında tutun. Çantanızda durabilir, evde dolaba koyabilirsiniz vb.

2) Özellikle birisiyle buluştuğunuzda ya da eve geldiğinizde telefonunuzu uçak moduna alın.

3) Cep telefonunuzun bildirimlerini kapatın.

4) Gereksiz uygulamaları silin.

6) Hesap verebileceğiniz birisi belirleyin. Bu kişi ile diyalog kurduğunuzda sizi akıllı telefona bakarken yakaladığında sizi uyarmasını isteyin.  

7) Gelişiminizi takip edin. Gün be gün değişimlerinizi not edin.

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir