İlk Başörtülü Kadın Basketbolcu Merve Şapçı

17 Eki 2017

 

‘Hayallerinizden asla vazgeçmeyin!’

Türkiye Basketbol Ligi’nin profesyonel lisanslı ilk başörtülü kadın basketbolcusu Merve Şapçı ile hayatı, planları ve Modanisa ile ilgili küçük bir söyleşi gerçekleştirdik. Hayallerinin peşinden koşmayı hiçbir zaman bırakmayan Şapçı, geleceğe ümit vadederken, bizlere de çokça enerji verdi.

Merhaba! Bize biraz kendinden bahsedebilir misin? Merve Şapçı kimdir? Neler yapmaktan hoşlanır?

29 yaşındayım. İlkokul, ortaokul ve liseyi TED KAYSERİ Koleji’nde okudum. Daha sonra Erciyes Üniversitesi’nde Antrenörlük eğitimi kazandım ve bu bölümden mezun oldum. Hayatım spor salonlarında antrenman ve maç yaparak geçti. Sporun her dalıyla keyifle ilgileniyorum. Futbol ve kayak diğer uzmanlık alanlarım. Spor dışında; konsol oyunları oynamak, kitap okumak, farklı lezzetteki mutfakları tatmak ve öğrenip pişirmeyi denemek gibi hobilerim var.

Basketbol oynamaya kaç yaşında başladın? Spor dalı olarak basketbolu seçmenin özel bir sebebi var mıydı?

Lisede profesyonel olarak oynamaya başladım ve devam ettim. Bu konuda beden eğitimi öğretmenimin etkisi çok büyüktü, onu ilk gördüğümde ‘ben de beden eğitimi öğretmeni olacağım’ dedim ve hayallerimin peşinden koşmaya başladım.

Başörtülü olarak spora devam etmek zor bir süreç miydi? Karşına çıkan en büyük engeli ya da zorlandığın bir durumu bizimle paylaşır mısın?

Kapandıktan sonra çalışma hayatımda sıkıntılar yaşadım. Özel okullar ve bazı spor okulları bu şekilde çalışamayacağımı söyledi ve birçok kapı yüzüme kapandı. Daha sonra, benim gibi başörtülü sporcularla dünya çapında bir imza kampanyası başlattık. İmza kampanyamız milyonlara ulaştı ve basketbolda başörtü yasağının kalkmasına vesile olduk. Türkiye Basketbol Ligi’nde profesyonel lisanslı ilk başörtülü kadın basketbolcu oldum. Bazen gittiğimiz deplasmanlarda hakem ya da gözlemciler antrenörümüze beni gösterip ‘bu şekilde oynayamaz’ dahi dedi. Biz de onlara böyle bir yasağın olmadığını anlattık.

merve-sapci-tesetturlu-sporcu

Hayattaki en büyük idealin nedir? Bunu gerçekleştirebildin mi?

En büyük idealim ailemin gurur duyacağı bir evlat olabilmek ve insanlara faydalı olabilmek. O yüzden eğitimci olmayı seçtim. Sorumlulukları çok; sporcu yetiştirmek, sadece topu eline verip oyna demek değil. Önce iyi bir insan, sonra iyi bir sporcu olabilmektir. İnşallah ben de geleceğe güzel sporcular yetiştirip, Türk sporuna katkıda bulunabilirim… Her gün kendimi geliştirip yeni şeyler katmaya çalışıyorum, imza kampanyamızla dünyaya olması gereken bir yenilik kattık ve bunun için çok mutluyum. Sosyal medyada gençlerden çok pozitif mesajlar aldım, bu da iyi bir örnek olabilmek için daha çok çalışmama ve koşturmama vesile oluyor.

Yaşadığı tüm zorluklara rağmen, senin gibi spordan vazgeçemeyen kadınlara tavsiyelerin nelerdir?

İnsan hayallerinin peşinden gitmeli. En sevdiği sporu ya da her ne yapmak istiyorsa; dili, dini, ırkı görünüşü bir etken değil. Bu sebepten hayallerinizden ve hedeflerinizden vazgeçmeyiniz.

merve-sapci-tesetturlu-sporcu

Modanisa hakkında…

Modanisa ailesini tanıdığım için çok mutluyum. Ne kadar keyifli çalışma ortamları olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. Kaliteli ürün ve çeşitliliği sayesinde tüm dünyanın alışveriş yaptığı çok büyük bir kurum haline geldi. Ben de özellikle kombin tavsiyeli ürünlerinizden alıyorum.

Ayrıca, spor hayatımda bana destek oldu ve birçok kardeşimize Modanisa vesilesiyle ulaştım. Caspters ile daha rahat ve daha verimli spor yapabiliyorum. Destekleriniz için çok teşekkür ederim. İnşallah birlikte çalışacağımız çok fazla projelerimiz olur.

 

Röportaj: Ceyda ŞATANA
Düzelti: Güliz GÖKTAŞ

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir