I'm Nu Desing By Nurcan Yazıcı Küçükakyüz İle Röportajımız

26 Ağu 2014

im-Nu-Desing-By-Nurcan-Yazici-Kucukakyuz-5

imnubutik.com e-ticaret sitesi sahibesi Nurcan Yazıcı Küçükakyüz ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Nurcan Hanım, yeni showrom-atölyesinin resmi açılışını henüz yapmadı, fakat tesetturgiyim.com‘a kapılarını açtı ve keyifli vakit geçirmemizi sağladı. Yakın zamanda güçlü bir lansman ile koleksiyonunu sizlerle buluşturacak. Eski blogger’lardan olan I’m Nu Desing By Nurcan Yazıcı Küçükakyüz ile sohbetimiz ilginizi çekecek.

Merve Uzun: Nurcan Hanım öncelikle kendinizden bahseder misiniz? Nurcan Yazıcı Küçükakyüz kimdir?

Nurcan Yazıcı Küçükakyüz: 1985 doğumluyum. Kamu Yönetimi Mezunuyum. Evli ve 1 erkek çocuk annesiyim.

Merve Uzun: Kendi işinizi neden yapmayı tercih etmediniz?

Nurcan Yazıcı Küçükakyüz: İmamhatip lisesi mezunuydum ve bizim dönemimizde sıkıntılar vardı. Bölüm seçme şansımız az olduğundan sadece üniversite mezunu olmaya odaklanıyorduk. Okul bittikten ve evlendikten sonra 6 ay kadar yaptım fakat sevmediğim için bıraktım.

Merve Uzun: Peki blog yazmak ve tasarım dünyasına adım atma süreciniz nasıl gelişti?

Nurcan Yazıcı Küçükakyüz: Tesettürlü bayanlar için internette herhangi bir şey yapılmıyordu. Bizim de kombin ve stil önerilerine ihtiyacımız vardı ve bu açığı fark ederek blog yazmaya başladım. Ardından kendim için kıyafetler tasarlamaya başladım ve blogda bunları paylaştım. O dönemde bu işi yapan çok az kişi olduğu için büyük bir talep oluştu. Hem sayfam çok fazla ziyaretçi alıyordu. Hem de bana ait olan kıyafetleri sipariş vermek isteyen oluyordu. Bende bu işim eğitimini almaya karar verdim. 3 yıllık bir kurs hayatım oldu. 3 yılımı sabah akşam kurslarda geçirdim. Bu işin terziliğini, kalıpçılığını her adımını öğrendim, uyguladım. 1,5 yıl stil danışmanlığı da yaptım. Ardından e-ticaret sitesini açarak tasarımlarımı buradan satışa çıkardım. Özellikle tesettür giyim alanında böyle atılımlar az olduğu için büyük ilgi gördü. 2 yıl home office çalışarak işlerimi yürüttüm.

im-Nu-Desing-By-Nurcan-Yazici-Kucukakyuz im-Nu-Desing-By-Nurcan-Yazici-Kucukakyuz-2

Merve Uzun: Stil danışmanlığı yaparken nasıl bir yol izlediniz?

Nurcan Yazıcı Küçükakyüz: Stil danışmanlığı yaparken, danışmanlık hizmeti alan kişinin gardırobunu komple yeniliyorsunuz. İşine, kariyerine, konumuna, kendi vücut tipine göre, ona yakışan kıyafetleri öncelikle hazırlıyorsunuz. Alışveriş sürecinden geçiyorsunuz. Sonrasında da haftalık haftalık gözden geçiriyorsunuz. Ta ki kendi tarzını oturtana kadar yardımcı oluyorsunuz. Yoğun bir iş. Çünkü danışmanlık yaptığınız kişi bir akşam aniden arayıp, akşam yemeğine gideceğini ve ona uygun kıyafet hazırlamanızı isteyebiliyor. Yorucuydu ama bana çok katkısı oldu.

Merve Uzun: Yeniden e-ticaret işinize gelecek olursak, yolunda giden işinizi Showroom açarak taçlandırmış oluyorsunuz, diyebilir miyiz?

Nurcan Yazıcı Küçükakyüz: Tabii işler ilerledikçe bir şeyler yapmak gerekiyor. Bir atölye açmak benim hayallerim arasındaydı. Atölye ve showroom olarak burayı hazırladık. Çok da güzel oldu. Yakın zamanda lansmanımızı da yapacağız. Başka güzel planlarım da var. Mesela ilerde kendi atölyemizde hocalarımızla birlikte ders vermek istiyoruz. Allah kısmet ederse onu da yapacağız.

Merve Uzun: Peki blogger olarak başladığınız bu yolda, bu şekilde ilerleyeceğinizi düşünür müydünüz?

Nurcan Yazıcı Küçükakyüz: Hayır, hiç aklıma bile gelmemişti. İş beni kendine çekti. Tasarımcı ablalarımız bana şunu söylerdi;”bizim işimiz bataklık gibi, hep kendine çekiyor.” 🙂 Gerçekten aynen öyle oldu. Her yeni gün daha fazla işi getirdi, hep yenilenmemiz, üretmemiz gerekti. Böyle de olmaya devam edecek. İyi de oldu. Çok mutluyum, şükür herşey yolunda…

im-Nu-Desing-By-Nurcan-Yazici-Kucukakyuz-3

Merve Uzun: Yeni koleksiyonunuz nasıl gidiyor?

Nurcan Yazıcı Küçükakyüz: Bayrama özel koleksiyon hazırlıyorum. Aynı zamanda showroom açılışımızda görücüye çıkacak. Tamamen benim stilimi yansıtan bir koleksiyon oluyor. Zaten tasarım = tasarımcının stili’dir. Keyifli ve yoğun geçiyor.

Merve Uzun: Son olarak eklemek istedikleriniz var mıdır?

Nurcan Yazıcı Küçükakyüz: Bu işe başlamak isteyenler için şunu söylemek istiyorum. Sadece hayal etmek tasarlamak yetmiyor. İşin mutfağına girsinler. Eğitimini alsınlar. Sabırla çalışsın ve öğrensinler. Kumaştan ipliğine, astardan kalıbına herşeyi bilmek gerekiyor. Ve son olarak sizi ağırlamaktan çok keyif aldık… Tesetturgiyim.com’a ve size çok teşekkür ederim.

im-Nu-Desing-By-Nurcan-Yazici-Kucukakyuz-4

Biz de Nurcan Hanım’a Showroom-Atölye kapılarını açtığı ve keyifli sohbeti için teşekkür ederiz.

im-Nu-Desing-By-Nurcan-Yazici-Kucukakyuz-5

Nurcan Hanım’ın takı tasarımlarından bazılarını sizler için fotoğrafladık.

im-nu-desing-by-nurcan-yazici-kucukakyuz-7im-Nu-Desing-By-Nurcan-Yazici-Kucukakyuz-6

Paylaş

Tesetturgiyim.com Genel Yayın Yönetmeni olan Merve Uzun, kariyerine Modanisa.com'da Marka Müdür Yardımcısı olarak devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir