İnsan Yaşamındaki 3 Önemli Gereksinim!

01 Kas 2016

İnsan fıtratı gereği kendi ihtiyaçlarını ve sorumluluklarını yerine getirebilmesi için belli bir öz güvene; kendisini güvende ve tehlikelerden korunmuş hissedebilmek için belli bir güce; kendisini değer görmeye ve dikkate alınmaya layık olduğunu anlayabilmesi için kendisiyle eş değer birilerine ihtiyaç duyar. Bu hayatına şekil veren 3 önemli gereksinim karşılanabilmesi için ise, yaşamı boyunca mücadele eder; kimi zaman düşerek, kimi zaman kalkarak… Tam olarak bu gereksinimlerin karşılığının neler olduğunu bu yazıda bulabilirsiniz!

family-playing-board-game

 

  1. Aynalama: İnsanın kedisine olan güvenini geliştirmesini sağlayan başkaları tarafından takdir görme gereksinimini ifade eder. Bu da çocuk yaşta karşılanmadığında, yaşamın diğer evrelerinde doyurulmaya çalışılır. Ya sürekli konuşan ve kendisini öven biri olarak, ya da başkalarına aşırı fedakarlık yapan biri  olarak kişilikler geliştirebilirler. Aynalama, ebeveynin çocuğunu karşısına alarak yaptığı güzel işlerini, gösterdiği başarılarını takdir ederek ve överek yapılır.
  1. İdealizasyon: Kişinin kendisinden daha güçlü ve belli bir konumda gördüğü kişiye sığınma ve onunla kendisini güvende hissetme ihtiyacını ifade eder. Çünkü insanın birilerini idealize ederek, onu içselleştirmeye ve model almaya gereksinim duyar. Mesela ergenlik çağı, idealizasyon süreci için güzel bir örnektir. Baba ve türevleri, ergen için önemli karakterdir. Çünkü çocuk babasının hayranlık hissedeceği yanlarını konuşur, onun evladı olmanın sevincini hisseder ve bir çok olumlu yönünü içselleştirir. Sadece ergenlikte değil, küçük yaşlarda da bu gereksinimi hisseder. Eğer idealize edilebilecek bir baba figürü veya eş değerde başka birini bulamazsa çocuk, yetişkinliğinde başkalarını çok öven, onları yücelten (gereğinden fazla) bir karaktere sahip biri olabilir.
  1. İkizleme: Burada ise insanın değer görmeye layık olduğunu hissetme ihtiyacı vardır. Kendi gibi birileriyle ilişki kurmak ister. Ortak paylaşımlarda bulunurken aslında kendisini daha iyi yakından tanıma fırsatını elde eder. Diğerlerinde olduğu gibi, bunda da eğer kişi erken çocukluk evresinde ebeveyni tarafından dikkate alınıp sevgi ve şefkati hissederek sıcak bir ilişki kurabilir ise, değerli olduğunu hissetme gereksinimi sağlıklı bir şekilde karşılamış olacaktır.
[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir