İnsana Karşı Şiddet

01 Oca 2015

“Kadına karşı şiddet” cümlesi bile kadına karşı yapılan ayrımcılığın göstergesidir. Birey olmanın bilincine varamamış toplumun, kadın ya da erkek olarak ayırıp olaylara bakmasını hala aşamadık. Bana göre kadına karşı şiddet yoktur, canlıya karşı şiddet vardır. Ve erkeklerde şiddet görür!

3000 yıl önce yaşamış olduğu tespit edilen mumyaları inceleyen arkeologlar 2006 yılında bilimsel veriler elde etmiş. Buna göre erkek mumyaların kemik kırığı oranı %9-20 arasında değişirken, kadın mumyaların kemik kırığı oranı %30-50 olarak tespit edilmiş.

Erkeklerin içindeki öfke ve nefreti açığa çıkaran yine ebeveynlerdir. Bugünün şiddet gösteren erkeği, dünün şiddet görmüş kurbanıdır.

Evinizi temizlemekten daha büyük vazifeniz, çocuğunuzun zihnini temiz tutmaktır.

hija.be

-Çocuğunuzun kendi bedeni üzerinde hakkı olduğunu kabul edin. Bu lütuf sizin tarafınızdan verilmedi. Sizden önce Allah’ın rızasının önemi olduğunu vurgulayın. İnanç doğru öğretilirse, toplumu korur. Televizyondan değil, kitaplardan öğrenmediğiniz sürece, inanç sistemini asla doğru algılayamazsınız. Sadece erkekler tarafından yazılmış bazı ilmihal kitapları, televizyon programları tadında ayrımcılık içerir. Doğru kaynak için biraz araştırın. Kolaya kaçmayın.

-Siz ruhsal veya bedensel şiddet gösteriyorsanız, sevgiden bahsedemezsiniz. İnançtan, insanlıktan bahsedemezsiniz. Bunu kabul edip uzman yardımı alın.

-Hayvanlar canlıdır. Eşit şekilde muameleyi hak ederler ve onlara gösterdiğiniz şiddet, herhangi bir insana gösterdiğiniz şiddet kadar kötüdür. Savunmasız olduklarından daha büyük bir acımasızlıktır. Böylece çocuğunuza kendisinden güçsüz olanları ezmesi için yol göstermiş olursunuz.

-Sokakta karşılaştığınız şiddete kayıtsız kalmayın. Günümüzde şiddet kadar kayıtsız kalan görgü tanıkları da zarar veriyor. Karı-koca arasına girilmez derler. Oysa, birbirine şiddet gösteren insanlar eş sınıfına dahil olamaz.

-Herhangi bir şekilde şiddet gördüyseniz:

Mümkünse en kısa zamanda bir karakol, muhtarlık, sağlık ocağı gibi yakınlarda olan resmi bir kuruma sığının.

– Sağlık kuruluşuna başvurursak:

Şikâyetimizi hastane polisine iletebiliriz. Şikâyetçi olmak konusunda henüz karar vermediysek bile, durumu hekimimizle paylaşabilir, muayenemizin yapılıp durumumuzun kayıt altına alınmasını sağlayabiliriz. Hekimler hasta sırrını saklamakla yükümlüdürler.

-Sığınma, hukuki ve psikolojik destek hizmetlerinden faydalanma hakkı  için polise şikayet yasal bir zorunluluk değildir.

–  Kalacak güvenli bir yere ihtiyacınız varsa, polise veya aile kadın merkezlerine başvurmanız yeterlidir.  Acil durumlarda polis sizi sığınma evine yerleştirmekle yükümlüdür; bunun için aile mahkemesi kararı gerekmez.

Ücretsiz avukat için,  başvuruda gerekli belgeler; nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgâh belgesi, muhtardan alınacak fakirlik belgesi, SGK’dan geliri olmadığına ve Tapu Müdürlüğü’nden üzerine kayıtlı herhangi bir malı olmadığına dair ilgili yazılardır. Aile mahkemesi il barosuna bu belgeleri verebilir, yol göstermesi için kadın aile merkezlerine danışabilirsiniz.

-Evden uzaklaştırılan kişinin,  oturulan evin kira, elektrik, su, telefon, doğalgaz ve benzeri giderlerini karşılamaya devam etmesi hakim tarafından karar verilir.

Unutmayın,  kanun kapsamındaki başvurulardan harç ve masraf  istenmez,  başvurular için delil ve belge aranmaz. Şiddet gösterdiğini iddia ettiğiniz kişi, aksini kanıtlamak zorundadır.

Şiddetin sebebi yoktur. Aile kutsaldır diyerek, saklamayı düşünmeyin. Şiddet dolu bir ortam, aile tanımını hak etmez.

Alo 183 yardım hattını arayarak bilgi ve destek alabilirsiniz. İşitme engeliniz varsa:  Avea, Turkcell ve Vodafone hatlarından ad soyad, T.C kimlik numarası ve şikayetinizi içeren mesajı yazarak Alo 183’e gönderebilirsiniz.

Son olarak, Tina Turner’ın 1993 yapımı Whats love got to do with it (Bunun aşkla ne ilgisi var) filmini izlemenizi öneriyorum.  Şarkıcının şiddet gördüğü yıllarda söylediği bu şarkı aslında yardım çığlığıdır.. Çocukların şiddet gördüğünde hissettikleri ise “Precious” (Acı bir hayat) filminde tüm gerçekliği ile anlatılmış…Erkekler için durumun nasıl olacağını merak ediyorsanız “Gone girl” (Kayıp kız) filmi sizi şaşırtabilir. Çünkü şiddetin çeşitleri vardır…Oysa aşk herkesi eşit kılar…

Hayatınız altüst olur diye korkmayın, belki altı üstünden daha iyidir…

Hija‘dan sevgiler…

 

 

 

 

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir