İnternet Bağımlılığı Nasıl Oluşur?

11 Jul 2016

Yaşamımızı kolaylaştıran bir çok etken geliştirildikçe, farklı problemler ve rahatsızlıklar da türeyebilmekte. Adını yeni duyduğumuz ya da ciddiye bile almadığımız bu yeni hastalıkların yaşam kalitemizi nasıl düşürdüğünü ise çoğu zaman fark edemiyoruz. İşte bu problemlerden biri olan “İnternet Bağımlılığı” gerek bir çok ebeveynin gerekse bir çok evli çiftin mustarip olduğu bir konu. Hangi şartların ve nasıl ortamların internet bağımlısı olmaya ittiğine dair merak ettikleriniz bu yazıda!

internet-bagimliligi

Öncelikle bir kişinin internet bağımlısı olabileceğini düşünebilmek için aşağıdaki düzenlenmiş belirtilerden en az dört tanesinin bulunması gerektiği söylenmekte.

 • İnternete bağlı değilken bile internet hakkında olan düşünceler,
 • Tatmine ulaşılması için giderek artan bir şekilde İnternet kullanımı,
 • İnternet kullanımını kontrol edememe,
 • İnternet kullanımını kesmeye veya harcadığı zamanı düşürmeye çalıştığında kişinin huzursuz hissetmesi ve daha çabuk sinirlenmesi,
 • İnternet kullanımını gerçek hayat problemlerinden bir kaçış gibi görmesi,
 • İnternette daha fazla zaman geçirmek için ailesine ve arkadaşlarına yalan söylemesi,
 • İnternet kullanımı yüzünden eğitim, iş veya kariyer fırsatını riske atması,
 • İnternet erişimi için harcanan olağandışı ücretlere rağmen kullanıma devam edilmesi,
 • İnternete bağlı olmadığı zamanlarda kişinin sosyal yaşamdan geri çekilmesi veya içine kapanması,
 • İnterneti ilk kullanmaya başladığı zaman ile karşılaştırıldığında şu anki kullanım süresinin uzaması… 
  work addict business man locked enchained in mobile phone addiction

  work addict business man locked enchained in mobile phone addiction

Bir kişide, hangi şartların veya ortamın internet bağımlısı olmayı tetiklediğini bilmek de son derece önemlidir. Uzman Psk. Uraz Oktay şöyle ifade eder: Normal bir insan değişik bir uğraş bulduğunda 3 tane evreden geçer. Birinci olarak yeni bir aktivite ile tanışan kişi doğal olarak bu aktivite üzerinde yoğunlaşır. İşte bu evre zevk alma veya saplantı olarak adlandırılır. Saplantı evresi gözünü açma evresinin başlangıcına kadar devam eder. Bu evrede insan zamanının çoğunu harcadığı bu aktiviteden sıkılmaya ve daha az zaman harcamaya başlar. Bu evre de dengeyi bulma evresine kadar devam eder. Bu evrede insanlar harcadıkları zamanı normal seviyeye getirirler. Bu model göz önüne alındığında internete bağımlı olan kişilerin ilk evrede, yani saplantı evresi, sıkıştığı ve bu evreyi geçemedikleri açık olarak görülmektedir. Peki hangi tip insanlar saplantı evresinde takılıp kalmaya daha yatkın olmaktadır? “İnternet Bağımlılığı” ile ilgili yapılan araştırmaların azlığı nedeniyle bu sorunun cevabı net olarak bilinmemektedir. Fakat bu zamana kadar yapılan araştırmalar göz önüne alındığında ortaya şu sonuç çıkmaktadır. Sosyal bağları zayıf olan insanların, yani normal yaşamda diğer insanlarla daha az iletişim kuran insanların bu rahatsızlığa daha yatkın olduğu düşünülmektedir. Buna ek olarak depresyonda olmak, çok kaygılı olmak veya bireyin öz saygısının düşük olması gibi özellikler internete bağımlı olmaya çanak tutmaktadır. Ayrıca diğer bağımlılık türlerine (alkol, uyuşturucu gibi) sahip olmak veya bunlara yatkın olmak internete bağımlılığı arttıran etkenlerden bir tanesidir. Ve son olarak, bilgisayar ve internete bağlanmak için gerekli olan modeme sahip olan çocukların internete bağımlı hale gelmeleri olasıdır.

[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *