İNTERNET BAĞIMLILIĞI ve ÇOCUK…

22 Oca 2015

İnternet çağı ile birlikte pek çok kolaylık hayatımıza girse de, olumsuz yönleri de internetin faydaları kadar hayatımızda yer ediyor. ve kapımızı çalıyor “İNTERNET BAĞIMLILIĞI”…

internet bağımlılığı

Bir önceki yazımızda oyun bağımlılığından söz etmişken internet bağımlılığından söz etmemek olmaz.  Bilindiği üzere playstation gibi modern zamanın aterileri dışında pek çok oyun bilgisayar üzerinden oynanmaktadır. Hatta çocuklar bilgisayar üzerinden arkadaşlarına bağlanarak beraber çoklu oyuncu katılımıyla oyun oynamaktadır.

Elbette çocuklar internet kullanmayı, bilgisayarda oyun oynamayı isteyecektir. Çağın gerektirdiği normal bir taleptir. Aman bağımlılığa dönüşmemesine dikkat!

İnternet bağımlılığına işaret eden durumlar oyun bağımlılığı yazımızda ele aldığımız bağımlılık semptomları ile aynıdır. Bkz.

Diyelim ki çocuğunuzda internet bağımlılığı var, bir anne olarak neler yapabilirsiniz?

internette zaman

  • Zaman kısıtlaması 24 saat boyunca internette surf yapmaya bir sınırlama getirmeden bağımlılığı önlemek imkansızdır. Çocuğunuzun internette harcayacağı zaman dilimine sınırlama getirin. Eğer gerekliyse, bilgisayarınıza şifre koyup, bilgisayarı siz açarsınız ve belli süre sonra bilgisayarınızı otomatik kapanmaya ayarlayabilirsiniz. Böylelikle zaman kısıtlamasının takip edildiğinden emin olabilirsiniz. bunun için geliştirilmiş programlar mevcuttur. (bkz. Bilgisayar Kullanımını Kontrol Programı)

sadece bir kez daha baba!

  • Bilgisayarı ortak kullanılan mekânlara yerleştiriniz. Çocuğunuzun yatak odasında bilgisayar varsa, sizi görmedikleri anda internete gireceklerdir. Bilgisayarı ortak kullandığınız bir odaya yerleştirirseniz internette ne kadar zaman harcadıklarını görebilirsiniz.

anlayışlı anne

 

  • Onlara yardım ediniz. Bağımlılık kötü insan olmak değil, bir hastalıktır. Bağımlılık profesyonel tedavi almayı gerektirir. Terapi yoluyla bağımlılığın temelinde yatan benliğe zarar verici problemleri bulabilirsiniz. Haftalık seanslar ile alacağınız terapi internet bağımlılığı için yetersiz kalıyorsa, hastaneye yatırma biçiminde sunulan tedaviyi tercih edebilirsiniz ya da okulda rehber öğretmeni ve sınıf öğretmeni ile anlaşarak işbirlikçi bir tedavi uygulanması yoluna gidebilirsiniz.

sizofreni2

  • İnternet kullanımı hakkında sorunuz. İnternette neler yapmak istediklerini, ne amaçla internet kullandığını sorgulayabilirsiniz. Çocuğunuzun anladığı dilden sorular sorarsanız, daha başarılı bir gelişim gösterebilirsiniz. Her şeyden önemlisi “anlaşıldığını hissetmek”

 

Her ne olursa olsun, çocuk eğitiminde önemli olan net kurallar ve istikrarın olmasıdır.

Sevgiler…

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir