İsimlerimizin Üzerimizdeki Büyük Etkisi!

27 Mar 2016

 

Her şeyde olduğu gibi kelimelerin de üzerinde taşıdığı bir ruhu vardır. Güzel ifadeler insanların zihninde ve kalbinde bir aydınlık, sevinç ve ümit yeşerten meş’alelerdir bu yüzden… Hoş olmayan konuşmaların geçtiği ortamlarda neden bir daralma veya huzursuzluk hissedildiği ise kelimelerin taşıdıkları olumsuz enerjiden kaynaklandığı açıktır.

su

Japon bilim adamı Dr. Marasu Emoto, su üzerine yaptığı bir deney sonucunda,  latif kelimeler suya sarf edildiği zaman (güzel su, tatlı su gibi) ve hatta suyun üzerine dualar okunduğunda su moleküllerinin kendi aralarında çok güçlü bir bağ kurduklarını; suyun berraklaştığını gözlemliyor. Ancak suya olumsuz ifadeler kullanıldığında (Pis su, çirkin su gibi),  bu sefer moleküller arasında kopmalar ve ayrılıklar olduğunu, bu yüzden de suyun bulanıklaştığını tespit ediyor.

human-body-water-composition

 

İnsanoğlunun ise yaratılışı itibariyle neredeyse üçte ikisi sudan oluşmaktadır. Bu da demek oluyor ki enerjisi olumsuz olan söz karşısında kişide sadece psikolojik anlamda değil biyolojik anlamda da vücudunda yıkımlar olabiliyor.  Mesela yüz renginin solması veya unutkanlık gibi hallerin yaşanması, olumsuz kelimelere maruz kalan insanda meydana gelen biyolojik değişimlere örnektir.

psikoloji

Gelelim isimlerimizin kişiliğimizin üzerindeki etkisine. Hangi ismin neden koyulduğu ve nasıl söylendiği son derece önemli. Çünkü bir kelimenin insanda neyi çağrıştırdığı, kulağa nasıl geldiği ve ne anlama geldiği onun enerjisinin ne yönde olduğunu söyler bize. Bazen de konulan ismin anlamına uygun davranmamak da, o ismin kişide ters etkiye sebep olur. Belki de bu yüzden Osmanlı Döneminde, “Muhammed” ismi yerine “Mehmet” ismi konuluyordu.

psikoloji

Bu kadar hassas bir varlık olarak yaratılan insanoğlunun taşıyacağı isim de en az kendisi kadar naif olmalı. Güzel anlamlar taşımalı ve ileri ki hayatında da karakterini etkileyeceği unutulmamalıdır. Psikolojide telkinlerle olumsuz davranışlar olumluya çevrilirken nasıl kelimelerin gücü kullanılıyorsa, hayatımız boyunca taşıyacağımız isimler de bize bir o kadar etki edecektir…

 

[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *