Son Moda Kadife Ayakkabılar

24 Oct 2016

 

Bazı kumaşlar vardır ki, fazla ısıtmasa da görünüş olarak insanın içini ısıtır. İşte kadife bu tarz kumaşların başını çekiyor. Önce kadife elbiselerle moda dünyasına tekrardan giriş yapan bu materyal, peşinden birçok giyim ürününü sürükledi. Öyle ki kadife kumaş, hazır giyimin kolay yoldan alıcı bulduğu en yeni yöntem oldu. Sonrasında tunikler, yelekler derken en yeni kadife modası ayakkabılara sıçradı.

Kadife ayakkabılar, süet ayakkabılara benzemekle kalmıyor. Süetten bir tık daha narin, daha zarif duruyor. Belki de ilk görüşte süetten ayırt edemeyebilirsiniz. Lakin minimalist bayanların ilk görüşte farkedeceği, aşık olup ayrılamayacağı kadife ayakkabılar, insanı yakınına çekince mest eder nitelikte.

Birçok moda haftasında sanki bir ütopyada giyilmek için tasarlanmış kadife ayakkabılar podyuma çıktı. Görenler, ‘’Çok güzel, ancak giyilmez.’’ diyerek sadece hayallerde yer alan bir şey olduğunu düşündü. Hazır giyim teknolojisi, podyumlarda hayal gibi duran ayakkabıları, koleksiyonlarına eklemeye başladı.

Aslında annelerimizin ev oturmasına giderken yanlarında götürdüğü tarzda kullanılabileceğini düşünenler olsa da, ayakkabının gerçek bir ayakkabıya yakışacak şekilde dışarıda hakkını vererek kullanılmasından yanayım. Elbette ki süet bir ayakkabı bile, deri ayakkabıya nazaran daha hassas olurken, daha dikkatli kullanmak gerekirken; kadife ayakkabının aşırı dayanıklı ve her hava koşuluna uyum sağladığını söylemek komik olur.

son-moda-kadife-ayakkabilar-1

İşyerlerine aracıyla giden, yanında ofise yedek ayakkabı götüren, özel davetlerde tercih etmek isteyenler için oldukça uygun. Ya da yağmurun yağmadığı kuru hava koşullarında rahatlıkla kullanabileceğinizi söylemek mümkün. Yani aslında kadife ayakkabıların bütün olumsuzluğu, güzelliğinden kaynaklı narin yapıları.

son-moda-kadife-ayakkabilar-3

Makosenlerde kadifenin duruşu, bilek pantolonlarla nasıl ortaya çıka3cağını bağırır nitelikte. Oldukça rahat olan bu model, iş yerinizde gün boyu şıklığınızı yansıtacak.

son-moda-kadife-ayakkabilar

Vintage model topuklara, kadife kumaşın yapışması, ayakkabının tabiri caizse vintage plus kategorisine girmesine sebep olur. Mavinin nadir olarak karşımıza çıktığı bu özel tonu da, ayakkabıya ekstra naiflik katıyor.

son-moda-kadife-ayakkabilar-2

Kadife botlar, piyasada kolaylıkla bulabileceğiniz kategoride değildir. Eğer ki kadife bot bulursanız, bu denli de güzel ve kaliteli olursa, hiç kaçırmamanızı tavsiye ederim. Zira bu botları yağmur çamurda giyecek değilsiniz. Ancak giydiğiniz andan itibaren dikkatleri ayağınıza çekeceğiniz kesin.

[wa-wps]
Paylaş

Beykent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden tam burs ile mezun olan Amine Nurgül Yanıkkaya, şu an aynı üniversitede Tekstil ve Moda Tasarımı son sınıf öğrencisidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *