Kadınlar Altın Günlerinde Ne Yapıyor?

04 Oca 2018

 

Kadınların ev gezmelerinde toplanması için bahane mi yok? Altın bahanesiyle toplanılan günlerde kadınlar ne yapar; nasıl sohbet eder, günü nasıl geçirirler? İşte izlenimler:)

Kura çekildi, çıkan ev sahibinde heyecan dorukta. Evde olağanüstü hal iki gün önce ilan edilir. Dip köşe detaylı temizlik yapılır, lavabolar cif ve çamaşır suyu ile iyice ovulur, koltuk altları, cam kenarları hatta 3 metrelik dolap üstleri bile silinir. Bir gün önce tatlılar hazırlanır. O gün gelip çattığında sabah erkenden kalkılır, ev iyice havalandırılır, alelacele bir kahvaltı yapılır. Sonra kalan yemekler de hazırlanır, masa özenle kurulur. Bu sırada varsa komşu kızı yardıma çağrılır. Evde olan erkekler bir şekilde evden uzaklaştırılır. Malum gelen kadınları rahat ettirmek ev sahibinin görevi.

altin-günü-kadinlar-arasinda

Ocakta iki demlik çay hazır, süslü giysiler giyinildi ve artık ev sahibi ringe çıkmaya hazır. Kapı çalındı ve ilk misafir içeri girdi. Süslü terliklerini yine süslü kesesinden çıkardı ve salonda başköşeye geçti. Sıra ile misafirler gelmeye başladı. Kimileri ise, marka olan poşetinden ev oturmasına 15 cm’lik hem evde hem dışarda giydiği, giyerken de ‘’sildim altlarını temiz’’ diyerek ayakkabısını çıkartırken ev sahibinin gözü yaşlıdır. İki gün önce sildiği halılar gözünün önünden film şeridi gibi geçer. Gelini çalıştığı için koltuk tepelerinde gezmeyi, etrafı karıştırmayı seven afacan torunu ile gelen babaanne de tamam ise dedikodular başlasın!

altin-günü-kadinlar-arasinda

Önce bitmek bilmeyen, özellikle taraflar çok samimi değilse azaba dönüşen ‘’nasılsın, iyi misin, daha daha nasılsın” ile başlar altın günleri. Masaya geçilir, envaiçeşit poğaça börek afiyetle yenirken ev sahibinden tarifler alınmaya başlanır. O da ballandıra ballandıra tariflerini verir. Bu esnada ‘’su içsem yarıyor’’ muhabbeti açılmıştır. Halbuki masa kurulurken mutfaktaki tepsiden aşırdıklarını birileri görmüştür ama yüzüne bir şey denilmez.

altin-günü-sofrasi

Eskiden eşler çekiştirilir, çocukların öğretmeninden, kaynanadan dert yanılırmış. Ama artık geride kaldı bunlar. Malum sosyal medyada görünen o mutlu halleri altın gününe de yansıtmalı. Kocalar adeta birer prens, en iyi okul ve öğretmen onlarda, kayınvalideler annelerden daha özel (en son bayramda görseler dahi). Çocuklarını hafta sonu dur durak bilmeden o aktiviteden bu aktiviteye nasıl koşturdukları marifet olarak anlatılırken, diğer yandan pedagojik formasyonlu birer öğretmen veya psikolog gibi akıl vermeler… Yani övünmeler, gerilmeler artık günlerde çok trend!

Dünya görüşlerine, sosyokültürel seviyelerine, eğitim ve maddi durumlarına göre elbette değişiklik gösterecektir muhabbetler. Mesela mahremiyet sınırlarını zorlayan muhabbetlere yer veren de vardır vermeyen de.

kadinlar-arasinda

Oğluna kız bakmaya gelen idealist annelerin variyetlerini, oğullarının işlerini anlatmaları gibi, gözüne kestirdiğinin oğluna kızını vermek için binbir övgü ile kızını anlattığı da sıkça görülen durumlardandır.

Milli sporumuz olan örgü ve danteli artık çok fazla hanımın elinde göremesek de (hepsinin doktoru örme demiştir) örgüsünü alıp gelen anneannelerin babaannelerin olduğunu görebiliriz. Hevesli bir iki kişi çıkarsa ‘’bir ters bir düz’’ örgü tarifleri verilir yaşlı teyzelerden.

Güne katılanlar arasında ev sahibine diğerlerinden daha yakın olan birileri muhakkak vardır. Bu kişiler ile ev sahibi daha önce görüşmüş ve diğerlerinin dedikodusunu yapmıştır. Grup içinde yeni yakınlaşmalar olacak ve ev sahibi hizmete-ikrama devam ederken o da çekiştirilecektir. Güne katılan her kadın bu riski almış demektir.

Birbirlerini eşit seviyede tanımayan hanımlar başlarından geçen hadiseleri anlatıp, ‘’sizce de ben haklı değil miyim?’’ teyidini alacak ve gönül huzurunu da kazanacaktır bu günde.

Gün bitmek üzere iken içlerinden biri sıyrılıp, evdeki eşine ve çocuklarına tepeleme bir tabak hazırlayıp o günkü yemek yapma derdinden kurtulmuş olacaktır. Birileri gözleri ile onu rahatsız edecek ama asla onları önemsemeyecektir.

Bir de ev sahibinin çocukları vardır ki, önceki gün ellerini süremedikleri keklere böreklere günün sonunda kavuşacaklardır.

Yapılan hazırlık masraflarının çoğu zaman gelen paranın üzerine çıktığı, altının-paranın bahane dedikoduların şahane olduğu, deşarj olunup mutlu mesut eve dönülen bir sosyalleşme aktivitesi olan günler artık modernleşti. Sosyal tesislerde kafelerde düzenlenmeye başlayan altın günlerinde konuşan kadınların birbirlerini zor duymalarına rağmen, bu kadar keyif almaları bir araştırma konusu olabilir. ☺

[wa-wps]
Paylaş

Beykent Üniversitesi Tekstil Bölümü mezunu olan Hacer Sucuoğlu Adıgüzel; İSMEK ve Halk Eğitim'de öğretmenlik ve bölüm başkanlığı yapmış, kariyerine rengarenkkostüm.com'da çocuk kostümleri ve tesetturyakasi.com adresinde yetişkin tasarımları ile devam etmekte ve tesetturgiyim.com sitesinde yazarlık yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir