Kadınlarımızın günü kutlu olsun!

08 Mar 2018

 

 

Her yıl 8 Mart’ta kutlanan Dünya Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür.  İşte o günün kısa hikayesi:

Kadınlar günü kutlanmasının tarihi 8 Mart 1857′ye dayanır. O gün New York‘ta 40 bin dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlar. Ancak grevi engellemek isteyen polis saldırınca işçiler fabrikaya sığınır. Ardından beklenmedik bir yangın çıkar. Fabrika kapısı önüne kurulan barikat nedeniyle işçiler yangından kaçamaz. Bu felakette 120 kadın işçi hayatını kaybeder.

Bu olay akıllardan hiç çıkmaz. Kadın haklarına vurgu yapanlar bu tarihi sürekli hatırlatarak 8 Mart’ı çeşitli vesilelerle anma gereği duyar. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul eder.

Hayali çizgi roman kahramanları kadar olağanüstü özellikleri hayatın gerçeğine taşıyan kadınlar: Gerçek süper kahramanlar onlar: Gün boyu pek çok işin altından güzellikle kalkar. Yeri gelir evlerinin usta aşçısı olur; yeri gelir eş ya da çocukların yaşam koçudur. Sevginin, şefkatin ve emeğin temsilcisi kadınlar, yüzlerindeki gülümsemeyi kaybetmeden her şeyin üstesinden gelebilir.

dunya-kadinlar-gunu

Günümüz kutlu olsun!

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir