Kahvenin Psikolojisi

25 Şub 2016

 

Nereye giderseniz gidin, “kahve bu kültüre aittir” diyenlerle karşılaşmak kaçınılmaz olduğu gibi; her damak tadına hitap eden kahve lezzetleri ise sınırsız… Kimisi sütlü kahveyi her şeyden ayrı tutarken, kimisi de şekersiz kahvenin tadına doymuyor.  Her ne kadar köpüklü kahve genel olarak kültürümüzün önemli bir parçası ve kız istemeye gidenlerin gözlerinden kaçmayan bir ayrıntı olsa da, evinde rahat koltuğuna uzanırken sade kahvesini yudumlayanlar için her şey çok daha güzel olabiliyor. Öyle ki; köpük var mı yok mu fark etmiyor bile… Peki kahve severler arasındaki bu lezzet ayrımının onların kişiliklerinden kaynaklandığını biliyor muydunuz?

Hangi kişilik ne tür kahveyi tercih ettiğini şu şekilde sıralayabiliriz;

kahvenin-psikolojisi

  1. Lider Kişilik: Güçlü egoya sahip olan bu sorumluluk sever kişiliklerin kafeinsiz kahve veya genellikle kapuçino tercih ettiklerini görüyoruz.

kahvenin-psikolojisi-2

  1. Mükemmeliyetçi Kişilik: Son derece programlı olan bu kişiler kusursuzluğun peşindedirler. Tek başlarına plan yapar ve bunun üzerine iyi çalışırlar. İşte köpüksüz kahveye en az tahammül eden kişilikler de bunlardır. Nerede veya ne zaman olursa olsun fark etmez, bu kişiler için ekstra köpük vazgeçilmezdir.

kahvenin-psikolojisi-3

  1. Pazarlamacı Sosyal Kişilik: Dışa dönük bu karakterler heyecanlı ve esprili yapılarıyla toplum içerisinde popülerdir. Program yapmaktan hoşlanmadıkları gibi yaptıkları planları da yerine getirmek bir o kadar güçtür onlar için. Kahveyi ise ya sütlü (latte) veya şekerli, ya da buzlu olarak içmekten büyük keyif alırlar…

kahvenin-psikolojisi-4

  1. Uysal Kişilik: Kahveyi sade içmeleriyle kişiliklerini çok güzel yansıtırlar… Sabırlı, durgun ve sade bir hayat tarzı vardır onlarda. İçe dönük ve karamsar oluşları da hayatlarının tutarlı olmasına engel değildir. Sade kahve mutluluklarının bir parçasıdır diyebiliriz…

Siz kahveyi nasıl seversiniz?

 

Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir