Kaliteli Ayakkabı Nasıl Anlaşılır?

04 Ara 2014

Son günlerde “zehirli ayakkabı” korkusu gündemde.

Ayakkabının zehirli olup olmadığını anlamak mümkün. Yerli üretim olmasına dikkat etmeli, ayakkabıya elimizi sürdüğümüzde boya vermemeli, yanık kokusu gibi koku yaymamalı.

Buna rağmen, çoğumuz ayakkabı seçerken kaliteli olmasına dikkat ediyor olsak da, bir süre sonra sorun yaşayabiliyoruz.

shoess

Sağlıksız ayakkabılardan kaçınmanın ilk kuralı, içi ve dışı deri olanı tercih etmektir. Dana veya oğlak derisi, terleme yapmaz, koku oluşturmaz. Yarım numara esner. Yine de kesinlikle bir numara büyük veya küçük alınmamalı. Çünkü ayakkabı boydan asla esnemez! Ayakkabı iç tabanındaki koruyucu parçanın kalitesini de kontrol ederseniz, uzun süre kullanacağınız bir ayakkabı almış olursunuz.

woman-shopping-for-shoes

Kalıbı iyi olan bir ayakkabıyı giydiğinizde anlarsınız. Vücut dengededir, sağ ve sol ayakta farklı hissetmezsiniz. İdeal topuk boyu 4.5 ile 7 cm arasında değişmektedir. Bundan azı veya fazlası rahatsız eder. Ayakkabıyı oturarak değil, bir süre mağazada dolaşarak denemeniz bunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

zappos-online-shoe-shopping

Ayağı taraklı olan kişiler asla ucu sivri ayakkabı almamalı. Ayağın en geniş bölümü olan yerin rahat olması gerekir. Sert olan her türlü deri veya rugan ayakkabı ayak yapısına uyum sağlamaz ve şiddetli ağrılara, nasırlara sebep olur. Özellikle babet, parmak arası terlikler ayağı taraklı olan kişilerin ayak yapısına uygun değildir.

Kaliteli bir ayakkabı, kalitesiz bir kaç ayakkabıdan daha iyidir.

Yoksa sizi hem ayağınızdan, hem de boşuna harcadığınız para ile sırtınızdan vurabilir… 🙂

Hija‘dan sevgiler…

 

[wa-wps]
Paylaş

Yorumlar

  1. Hacer Sucuoğlu Adıgüzel diyor ki: Aralık 6, 2014 at 00:22:33

    Özellikle genç kızlar çeşit olsun diye çok kalitesiz ürünler alıyor. Umarım artık daha dikkatli olurlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir