Kaliteli Yaşamın En Büyük Sırrı!

02 Şub 2016

 

Günlük yaşantınızda stres faktörlerinin sizi olması gerekenden daha fazla etkisi altına alması mümkün olabiliyor. Hiç ihtimal vermediğiniz halde bazı sağlık sorunları size sürpriz de yapabiliyor. Ya da güzel ve etkili konuşmada doğru sesi ve kelimeleri kullanmanızda sizi olumsuz etkileyen bir faktör olarak karşınıza çıkabiliyor doğru nefes alamamak… Yaşam kalitenizi etkileyen doğru nefesin yöntemi ve etkileri üzerine bilmedikleriniz için bu yazıyı okumadan geçmeyin!

kaliteli-yasamin-en-buyuk-sirri

Beynin ve diğer tüm organların sağlıklı işlev görebilmesi için yeterli düzeyde oksijene ihtiyaç vardır. Oksijensiz yaşamanın bir kaç dakikadan fazla sürmediği gerçeğini de düşünürsek, bunun yeterli miktarda olmamasının çeşitli sorunlar doğuracağını daha iyi anlayabilirsiniz. Mesela sunum yapmak üzere insanların karşısına geçtiğinizde, heyecanlı ve stresli oluşunuzdan dolayı karnınızı içinize çekip durmanız, nefesinizi de eksik almanıza sebep olur. Konuşmaya başladığınızda ise sesiniz titrer ve kesik kesik cümleler çıkar ağzınızdan.

kaliteli-yasamin-en-buyuk-sirri-2

Bir kaç işi bir günde yetiştirmek zorunda olduğunuzu bildiğinizde, vucüdunuz kasılmaya başlayabilir ve kendinizi halsiz hissedebilirsiniz. İşleriniz de bu sebeple yarım kalabilir. Çünkü beyin, yeterince oksijenle doyurulmadığında sağlıklı düşünemez ve stresi çok yoğun yaşamanıza neden olur. Bununla birlikte; görme bozuklukları, depresyon, uyku problemleri ve olumsuz düşünme gibi çeşitli sorunlara yol açabilir kısık nefes almak…

kaliteli-yasamin-en-buyuk-sirri-3

Yaşam kaliteniz için bu kadar önemli olan doğru nefes alma, Dünya Sağlık Örgütü’nün standartlarına göre:

* Ciğerleri dakikada 4 ile 6 litre arasında hava ile doldurmak.

* Nefes alıp verirken göğüs yerine diyaframı (Göğüs boşluğu ile karın boşluğu arasındaki zar) hareket ettirmek: Çünkü diyaframın kullanılması daha ağır ve her seferinde daha fazla hava teneffüs etmemizi sağlar. Ayrıca diyaframın hareket etmesi karın bölgesindeki organlara masaj etkisi yaparak göğüs ve karın boşluğundaki basınç farklılığını ortadan kaldırır. Mide ve safra kesesinin yukarı hareketini engelleyerek, reflüyü (mide suyunun yemek borusuna ve daha yukarlara çıkması) ve çeşitli safra kesesi hastalıklarına iyi gelmektedir.

* Solunumu ağız yerine burundan yapmak. (Ağızdan nefes almak nazal bölgede ve bronşlarda istenmeyen mukozalı salgılara yol açabilir.)

 O halde gelin kaliteli bir yaşam için ilk adımı hemen atalım!

[wa-wps]
Paylaş

Tesetturgiyim.com Genel Yayın Yönetmeni olan Merve Uzun, kariyerine Modanisa.com'da Ülke Müdürü olarak devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir