Kapalı Çarşı

26 Ağu 2014

kapali-carsi_1

Kapalı Çarşı, İstanbul’un merkezinde yer alır ve dünyanın en eski ve en büyük kapalı çarşılarından bir tanesidir. En yoğun zamanlarında,gün içersinde yarım milyon insanın ziyaret ettiğini söylemleri vardır. 1461 yılında Kapalı Çarşı’nın temeli atılmış olup Fatih Sultan Mehmet tarafından, 1 mektep, 5 cami, 10 kuyu, 7 çeşme, 1 şadırvan, 1 sebil, 17 han, 24 kapı vardır. Labirent’i andıran bu dev ölçü, 30.700 metrekarede, 66’ya yakın sokak, 4000 kadar dükkanı bünyesinde barındırmaktadır. İstanbul kentin de ziyaret edilmesi gereken en önemli yapılardandır. Ticari ahlak ve töreleri çok önemseyen bir çarşıydı. Her türlü değerli mücevherat, kumaş çeşitliliği, antika eşya, silah alanlarında uzmanlaşmış aileler bu becerilerini burada satışa sunmuşlardır. Bir kaç yangın ve deprem gibi afetler geçiren bu yapı, onarımlardan geçmiş ve eski özelliklerinde değişiklikler yapılmıştır. Bütün dükkanların genişlikleri aynı şekilde inşa edilmiştir. Her sokakta ayrı ustalar bulunur ve rekabet kesinlikle yasaktır. Fiyatlar devletin belirlediği şekilde kalmak zorundaydı, fiyat değişikliği yapılamazdı.

Günümüze baktığımız da ise, dükkanların dar olduğunu ve fiyatların değişkenlik gösterdiğini görmekteyiz. Artık aynı ustalar ürünlerini aynı yerde sunuyorlar ve rekabet, pazarlık söz konusudur. Renk, atraksiyon olarak eski canlılığını koruyan Kapalı Çarşı, 1970’li yıllardan beri turistlere alışveriş imkanı, girişteki modern kuruluşlar tarafından sağlanıyor. Günün her saatinde kalabalık olarak görülmektedir. Esnaflar müşterileri kendi mağazalarına yönlendirmek için bağırırlar. Çarşı girişinde konforlu ve büyük mağazalar bulunmaktadır. El sanatları sergilenmektedir. El halıları, mücevherler orijin belgeler ile satılır ve garantili gönderim yapılır. Aynı zamanda meşhur gümüşten yapılmış eserler de satılmaktadır. Dekoratif eşyalar, bronz hediyelikler, bakır ve seramik gibi bir çok çeşitlilik söz konusudur. Batılı yazarlar Kapalı Çarşı’yı seyahatname ve anılarında geniş yer verirler. İstanbul’un bir cennetidir.

kapali_carsi

kapali_carsi1

Paylaş

Tesetturgiyim.com Genel Yayın Yönetmeni olan Merve Uzun, kariyerine Modanisa.com'da Marka Müdür Yardımcısı olarak devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir