Karne Psikolojisi

20 Jan 2017

 

Yarıyıl tatili başladı. Çocuklar karnelerini aldı ve kimi ebeveyinler mutlu oldu, kimileri ise üzüldü. Peki karnenin tam olarak ne ifade ettiğini gerçekten biliyor muyuz? Çocuklarımıza doğru yaklaşımda bulunduk mu? Bu yazımızda bunları sorgulayacağız.

Karne, çocuğun tüm özelliklerinin bütünüyle yansıtıldığı bir belge değildir. Karne yalnızca okuldaki akademik başarı hakkında bir rehberdir. Karnelerin her dönem sonu periyodik olarak verilmesi, ailelerin çocuğun akademik başarısı hakkında fikir sahibi olmasını, ihtiyaca göre eğitim planlamaları yapmalarına yardımcı olur. Bu yönüyle karne çocuk ya da aile için bir övünç ya da utanç kaynağı olmaktan çok, periyodik bir rapor niteliği taşır.

Karne tarihi yaklaşınca bazı çocuklar sevinç yaşarken, bazı aile ve çocuklar yoğun kaygı yaşayabilmektedir. Bazı kişilerin sevinmesi ya da heyecanlanması ile bazı kişilerin kaygılanması arasındaki temel fark karneye dair getirilen yorumdur. Bilhassa anne babanın karne yorumu çocuğun karne algısının şekillenmesinde temel role sahiptir. Karneleri için eleştiriye maruz kalan çocukların benlik değerlerini bu eleştiri oklarının altında ezilerek suçluluk psikolojisine bürünmelerine zemin hazırlayacaktır. Keza karnesi hakkında övgüler alan çocuk, kendini pozitif hissedecek, ancak bu hissi yalnızca ders notları üzerinden değerlendirebilecektir.

Karne, çocukların akademik başarısını konu almasının yanı sıra davranışsal bir takım bilgileri de içermektedir. Karnede çocukların sosyal ilişkileri, öğretmenleri ile ilişkileri, ilgi alanları, sevdiği ya da sevmediği şeyler, okula devamlılıkları da konu edilir. Çocuk hakkında net bir bilgiye ulaşmak için karneyi tümüyle değerlendirmek, yalnızca ders notlarına odaklanmamak ve rehberlik servisiyle irtibat kurarak sınıf öğretmeninin görüşü de alınmalıdır.

karne psikolojisi

KARNE ALAN ÇOCUĞA NASIL YAKLAŞILMALI?

 • İyi notlar gözden kaçırılmamalı, sadece kötü notlara odaklanılmamalıdır.
 • Her çocuğun nevi şahsına münhasır ve özel olduğu hatırlanarak ve çocuğun karne notları kardeşlerinin, arkadaşlarının ya da ailedeki diğer çocukların karneleriyle asla kıyaslanmamalıdır.
 • Fiziksel, sözel ya da duygusal şiddet olmak üzere her türlü şiddetten uzak durulmalıdır.
 • Çocuğu küçümseyen, hor gören, eleştiren ya da aşağılayıcı ifadeler kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Karnesindeki kötü ders notları sebebiyle çocuk suçlanmamalı ve cezalandırılmamalıdır. Suçlamak ya da ceza vermek kısa vadede çalışma motivasyonu desteklemek için kullanılmak istense de, uzun vadede çocuğun benlik saygısının azalmasına, değersizlik hislerinin ortaya çıkmasına ve dersler konusunda motivasyonun düşmesine yol açar.
 • Öncelikle derslerde aldığı iyi notlar takdir edilmelidir. Çocuğu övdükten sonra derslerden aldığı diğer düşük notlar  için neler yapılabileceği çocukla birlikte ele alınmalıdır. “şu dersindeki eksiklerinle ilgili önümüzdeki dönem neler yapabilirsin?” şeklinde bir soru yöneltilebilir.
 • Karne günü ebeveynler çocuğa her zaman ve her koşulda sevildiğini, değerli olduğunu ve kabul gördüğünü hissettiren davranışlar içinde olmalıdır. Sevildiğini, kabul gördüğünü hisseden çocukların benlik saygıları olumlu yönde gelişecektir.
 • Karne hakkında çocuğunuzun hissettiklerini sorun ve hislerini dikkatlice dinlenilmelidir.
 • Bir elin beş parmağın benzemediği gibi çocukların da kardeş dahi olsalar başarı alanlarının farklı olabileceği bilinmeli ve çocukları yeteneklerine göre yönlendirmek konusunda gayret gösterilmelidir.
 • Çocuğunuzun yetenekli olduğu alanlar hakkında rehber öğretmen ya da bir uzman desteği alınarak, yetenekleriyle paralel hedefler belirlenebilir.
 • Ders notları ders başarısı içinde değerlendirilmeli, ders notlarından yola çıkarak çocuklar “tembel” olarak etiketlenmemelidir. Derse yeterince çalışmadığını düşünüyorum bununla ilgili neler yapabiliriz? şeklinde sorular sorulabilir.
 • Derslere çalışıp gayret etse de bazı derslerden düşük not alınmış olabilir. Bu durumda sorunun kaynağı tespit edilmeli, kaygı, akran zorbalığı, sınıf öğretmeni vs. sebep bulunarak, gerekli müdahaleler yapılmalıdır.
 • Karne başarısı abartılmamalıdır. İyi notların kendisi bir başarının ödülü olarak çocuklara gelmektedir. Ayrıca maddi değeri yüksek olan ödüller alarak çocuğun amacının ödül kazanmaya dönüşmesine zemin hazırlanmamalıdır. Ebeveynler ile kaliteli zaman geçirme, tiyatro, konser gibi kültürel etkinliklere katılma karne ödülü olarak verilebilir.
 • Tatil zamanı tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi çocukların da dinlenmesine ve eğlenmesine elverişli olmalıdır. (Tabi ki ipin ucunu kaçırmadan.)
 • Tatilin son haftası ders tekrarları yapılabilir, bu tekrar ve telafi ödevlerinde aşırı yüklenmekten kaçınılmalıdır.

Bu yazımızda karne alan çocuğa yaklaşım konusunda bilgi sunduk. Ancak her çocuk özeldir ve şüphesiz ebeveynler çocuklarını en iyi bilenlerdir. Önerilerimizin sizlere faydalı olması dileğiyle…

[wa-wps]

Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *