Kaşıklarla Yapabileceğiniz 5 Kendin Yap Projesi

19 Mar 2016

 

İnsanın bir günü geçmiyor ki gördüğü şeylere şaşmasın. Pinterest hayatlarımıza girdi gireli aklımıza asla gelmeyecek olan bir sürü şeyle karşılaşıyoruz. Birçoğunu yapmıyor olsak da “yapmayı planladığımız/yapabileceğimiz” şeylerin listesini tutmak en son bağımlılıklarımızdan birisi oldu. Son Pinterest gezintilerimden birisinde plastik kaşıklarla yapılmış bir çerçeve görünce oldukça şaşırdım ve başka neler yapmışlar diye araştırınca adeta şok oldum. Kaşık olduğu kolay kolay akla gelmeyecek dekoratif ve işlevsel bir sürü şey buldum. Bunları süzgeçten geçirdikten sonrada beş tanesini sizlerle paylaşmaya karar verdim. İşte benim yüzlerce kendin yap projesi içinden sizler için seçtiklerim;

kaşıklardan çerçeve

Sanırım en sık karşılaşılabilecek olan proje plastik kaşıklardan yapılan bu ayna ve çerçeve. Aslında her ne kadar çok kolay görünse de uğraşılması gereken kaşık sayısı düşünülünce epey sabır işi olduğunu anlıyor insan. Klasik beyaz plastik kaşıkların saplarını kesip sprey boya ile boyadıktan sonra aynanın etrafına düzgün bir şekilde kuvvetli bir yapıştırıcı ile yapıştırın, En son adımda en üst sıradaki kusurları örtmek için içe doğru bir sıra daha kaşık yapıştırın ve kasımpatı gibi açmış bir aynanız olsun.

kaşık kase

İkinci proje ise plastik kaşıklar ile odanıza farklı bir enerji katacak olan bu minik kaseler. Yine sprey boya ile kaşıkları boyadıktan sonra uygun bir cam kasenin etrafını kaplayarak içerisine ıvır zıvırlarınızı koyabileceğiniz çok güzel bir kase yapabilirsiniz. Açıkçası bunun sadece beyaz ve dore renklerinde kendisini belli edeceğini düşünüyorum.

plastic-spoons-flower-rose

Bütün bu projeler arasında en çok dikkatimi çekenlerden birisi ise bu oldu. Buradaki kilit nokta vazo değil, plastik kaşıklardan yapılmış olan çiçek. Çakmakla plastik kaşıkların eritilip şekillendirilmesi ile yapılan çiçekler özellikle partilerde kullanıp atabileceğiniz dekorlara ihtiyacınız olduğunda işe yarayacak cinsten.

pineapple-lamp-from-plastic-spoons

Çocuk odasına biraz enerji biraz da renk mi katmak istiyorsunuz. Plastik kaşıklar ile yapabileceğiniz  bu ananas gece lambası tam da aradığınız şey demektir!

coolspoons

Klasik sıkıcı ahşap kaşıklarınızdan sıkıldıysanız onları renklendirmeye ne dersiniz? İster akrilik ister ahşap boyası ile kaşıklarınızı boyayın ve mutfağınızda sergileyin.

wooden-spoons-diy-0

Yukarıdaki gibi düz ya da buradaki gibi ombre olacak şekilde yapmak sizin zevkinize kalmış. Her ikisi de birbirinden güzel!

[wa-wps]
Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *