Kaygıyla Nasıl Baş Edebilirsiniz?

06 Şub 2017

 

Sırayla yapılacakların yazıldığı bir kağıda bakarken “eyvah bunları hangi ara yerine getireceğim?” duygusuyla çıkmaza girdiğinizi hissettiğinizde, yüksek düzeyde bir kaygıyla karşı karşıyasınızdır. Ya da çalışan annelerin birden fazla görevleri düşünerek yaşadıkları duygu durumudur kaygı. Peki bu durumla sağlıklı bir şekilde nasıl baş edebilirsiniz?

Bir çok dosyanın aynı anda açık kaldığı ve sürekli bir yenisi eklendiği sırada bilgisayarınızın önce yavaşladığını, sonra da çöktüğünü görürsünüz. Tüm yarım kalmışlıklar ve her defasında bunlara bir yenisinin eklenmesi, değil sadece bilgisayarlarınızı; zihninizi ve enerjinizi de bitirmeye yeterli bir sebeptir. Kaygının temelini ise yarım kalmışlık duygusu oluşturur: “çocuğuma yeteri ilgiyi gösteremiyorum” “derslerimi nasıl geçeceğim” “iyi bir eş olamıyorum” vs…  O halde üst üste açık kalmış dosyaları birer birer kapatarak işe koyulmalıyız. Mesela iyi bir eş olamamanın önündeki engelleri bulmak, onları onarmaya çalışmak düğümleri çözer ve sizi bir kuş gibi rahatlamış hissettirir. Diğer eksiklikleri ise sıraya koyarak, sebep ve sonuçlarıyla sağlıklı bir şekilde çözümleyebilirsiniz.

İnsan beyni yaptıklarını düşününce mutluluk duyarken; yapamadıklarına odaklanınca ise yoğun kaygı duymaktadır. Elbette kaygının optimum düzeyde olması, iyi işler başarabilmek için gereklidir. Fakat yoğun yaşanması; gerek fiziksel anlamda, gerekse de duygu durumu bağlamında kişiyi çok zor durumda bırakır. Öyleyse gün içerisinde neleri yapmış olduğunuza bakarak önce kendinizi mutlu edin, sonra da yeni görevleriniz için iyi bir motivasyonla (optimum kaygı) harekete geçin!

[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir