Kekik Çayı Neden Önemlidir?

25 Mar 2016

Mevsim geçişlerinde özellikle rahatsızlıklar baş gösterdiği gibi, geçmesi de uzun sürebiliyor. Öksürük bir başladı mı uzun süre sizinle kalabiliyor mesela. Ancak bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve zinde bir vücut sağlığı için en güzel koşul olan kekik çayını daha yakından tanımaya ne dersiniz? Sadece hastalıklarınız için değil, daha bir çok konuda iyi gelecek olan bu iksiri mutlaka denemelisiniz.

maxresdefault

Yrd. Doç. Dr. Osman Sağdıç kekik çayının o inanılmaz faydalarını şu şekilde sıralıyor:

1-Kekiğin mikrop öldürücü özelliğini asla unutmamalıyız ve enfeksiyonlu hastalıklar (grip, nezle, faranşit, boğaz ağrıları, boğmaca) için birebirdir.

2- Kramplı ağrılara ve kas ağrılarına çok iyi geliyor.

3-Vücutta hücre koruma sistemlerini geliştirir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir (yeni doğan bebekler için çok yararlıdır).

4- Kan dolaşımı bozukluğunu düzenler.

5- Ağız yaralarını geçirmeye birebirdir.

6- Vücutta bakterilerin oluşmasını önler.

7- İç organları temizler, düzenli çalışmasına yardımcı olur.

8- Cüzam, felç, sara ve sinir hastalıklarına iyi gelir.

9 – Zayıf ve solgun çocuklara kekik banyosu yaptırılabilir, yetişkinler de yapabilirler. Kekik banyosu veya çayı rahat uyutur.

10- İştah açıcıdır.

11- Akciğer ve bronşlar, mide ve bağırsaklar, kekiğin başlıca kullanım alanlarıdır. Bitkinin önemli etken maddesi olan eterli uçucu yağlar kana karışıp, bronşiyal kasları etkileyerek, krampları çözer. Aynı zamanda o bölgelerde bakteri oluşumunu önler. Öksürük ve üst solunum yolları iltihabında çayı çok etkilidir…

12-Kekik çayı ile ayrıca regl kanamaları dengelenebilir, regl zamanlarındaki kramplı ağrılar geçiştirilir.

13- Sindirimi kolaylaştırır.

14-Ders çalışanlara tavsiye, zekanızı açmak için kekik çayı kullanın. Rahatlatır, dinlendirir, sakinleştirir. Stresi azaltır ve iyi hissettirir. Çalışanlar için de aynıdır…

15- Günde 2 su bardağı sıcak kekik çayı yaşlılığı geciktirmekte, tümör oluşumunu engellemekte, antiseptik özelliğinden dolayı dış etkenlere karşı koruyucu ve kendimizi iyi hissetmemizi sağlar.

O halde afiyet olsun!

[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir