Kendin Ol!

02 Ara 2014

Oldum olası moda ile ilgili bana ilginç gelen şey çeşitlerin gitgide artması ile paralel olarak sokakta birbirinin aynısı olan insanların da artıyor olması oldu.

Bundan bir kaç sene önce UGG botlar moda olduğunda -hala bu nasıl oldu bilmiyorum- sokakta camel rengi botlarıyla aynı renk saç ve bir iki ton açık yüzle gezen kadın görmediğim gün yoktu.  Nişantaşında bir dönem herkes aynı kürk yelekleri giydi, yine birkaç sene önce Cadde Bostan sahilinde sanki belediye dağıtmış gibi Abercrombie&Fitch’ten geçilmiyordu.

Aynı şey son zamanlarda gelişen tesettür giyim sektörü için de geçerli ne yazık ki. İlk başlarda Arap stilinde şal bağlayanlar garip karşılanırken bu yaz moda oldu ve bütün genç kızlar aynı şekilde örtmeye başladı. Bir yaz içinde ferace bütün ülke geneline virüs gibi yayıldı ve herkesin sırtında aynı model feraceleri görür olduk. Bu sene de şu çiçekli püsküllü eşarplar moda olmuş bir hafta içinde  olabilecek bütün renklerini gördüm sanırım.

dare_to_be_different_one_goldfish_swimming_the_other_way

Peki neden insanlar bu kadar aynı? Bu sektörün dayatması mı?Tembellik mi? Farklı olmak ve göze batmak korkusu mu?  Tesettürlü bir insanın kendisi gibi giyinmesi bu kadar zor mu?

front

Bana sorarsanız değil, hem de hiç değil. Senelerce tesettürlü arkadaşlarımın tesettürlerine uygun kıyafet bulamadıklarını dinledim, evet belki haklıydılar seçenek çok yoktu, ama vardı, nitekim ben büyük beden olmama rağmen tesettürlülerin de giyebileceği tonlarca kıyafete sahiptim. Buradaki değişken baktığınız kıyafeti nasıl gördüğünüz. Mesela açık olduğu için tesettür giyim markalarına hiç şans vermeyen kadınlar var aslında bu öyle büyük bir hata ki!

Hiçbir zaman nereden ne çıkacağını bilemezsiniz, bazen erkek reyonunda bile kullanabileceğimiz çok hoş şeyler olabiliyor. O yüzden alışverişin altın kuralı önyargılı olmamak benim için. Demem o ki; tesettürlü olmak demek fabrika çıkışı aynı şalı takmak aynı feraceyi giymek demek değil. İnancınızdan ödün vermeden de kendiniz gibi olabilirsiniz, insanların ne diyeceğini ise fazla takmayın kafaya bir bakmışsınız sonraki sezon moda olmuş.

2014-11-30_15h52_23

Bu benim dışarıda görsem “Vov” diyeceğim bir kombin olurdu, cesur renkli parçaları nasıl uyarlayacağını bilen dolayısıyla kendinden emin. Yırtmaçlı bir elbise sadece açıklar için değil sizin için de güzel bir parça olabilir, yeter ki kullanmasını bilin. Altına renkli veya desenli bir pantolon giyin, pantolonunuz ile ahenk oluşturacak renkte bir çanta takın ve diğer şeyleri sade tutmaya çalışın.  Hem rahat hem şık hem de stil sahibi olmak o kadar da zor değilmiş değil mi?

xoxo, madam kişot

 

 

 

 

 

Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Yorumlar

  1. Kombini çok beğendim, bu fikri uygulayacağım en kısa zamanda…Yeni bir akım olabilir diyorum.

  2. Şeymacım ağzına sağlık, öyle güzel anlatmışsın ki içimden geçenleri <3

  3. Bayıldım yazına canım. Düşündüklerimi yazıya dökmüşsün tebrik ederim. Ben de tesettürlüyüm. Hatta gözlerime kadar yüzümü kapatırım. Ama bu benim kendi modamı oluşturmama engel olmuyor. Bir çok kişiden ne acayip şeyler bulup giyiyorsun tepkisi alırım. Ama moda diye de her tesettürlüyle ikiz gibi gezmek zorunda değilim.

  4. Ayrıca yukarıda ki elbiseden veya çift taraflı, daha derin yırtmacı olan benzer bir ürünü nerede bulabilirim ? 😀

  5. Benim görüşüm tesettürün modaya uygulanabilecek bir şey olmadığı.. Zaten o şeyin bir kuralı var. Bunu göze batırmadan süslemek tabi ki bize kalmış 🙂 Bugün İran usulu baş bağlama moda olur onu alırlar, yarın boynu açıkta bırakan model gelir onu alırlar. Ben de bu konuda özgün olmalarını ama belli kuralların dışına çıkılmamasını diliyorum sadece..

  6. fatma diyor ki: Ocak 5, 2015 at 22:33:22

    kısacası milletçe pişti oluyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir