Kendin Yap Projesi: Çekmece Düzenleyici

14 Ara 2017

 

 

Evin tamamını düzenli tutmayı başarsak bile en az birkaç çekmece karışıp durur ve sürekli döküp toplamak gerekir. Elimize gelen her şeyi attığımız çekmeceler kapanmayacak hale gelene kadar bu döngü devam eder ve sonunda içindekiler çöp poşetini boylar. Zamanla yarıştığımız ev ve iş hayatında tek tek bütün çekmeceleri elden geçirecek vakit olmadığından köklü bir çözüm şart. Birçok yapı marketinde ve ev eşyaları satan mağazalarda uygun fiyata satın alabileceğiniz çekmece düzenleyiciler bulunsa da genelde çekmeceye tam oturmadığından kullanımı zor oluyor.

diy-cekmece-duzenleyici

Zevkinize ve çekmecelerinize uygun düzenleyiciyi henüz bulamadıysanız kendi çekmece düzenleyicinizi yapmak için tek ihtiyacınız olan karton, makas ve banttan ibaret. Yapımı karmaşık ve tehlikeli kesici aletler gerektirmediğinden, çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz düzenleyicileri keyifli bir etkinliğe dönüştürmek de sizin elinizde. Evinizde yoksa bile kırtasiyeden uygun fiyata edinebileceğiniz malzemelerle yaptığınız düzenleyicileri istediğiniz şekilde süsleyerek daha da eğlenceli hale getirebilirsiniz.

diy-cekmece-duzenleyici

İçine koyacağınız eşyaların büyüklüğüne ve çekmece yüksekliğine göre katlanacak kısmı da ekleyip ölçerek kartonu kare ya da dikdörtgen şeklinde kesin. Köşelerde katlayacağınız yerlerin üstünden kaşık arkası gibi yuvarlak hatlı bir şeyle geçerek yerini belirleyin. Karşılıklı iki kenarda katlama yerlerine derin olmayan kesikler açın ve bant ya da yapıştırıcıyla katlanan yerleri dışına tutturun.

diy-cekmece-duzenleyici

Desenli karton kullanıyorsanız çekmece içinde kullanacağınız  düz yüzün kutunun dışına gelmesine dikkat edin. Desensiz karton kullanırken parlak tarafın kutu içinde olması, üstündeki telefon sayesinde daha dayanıklı olmasını sağlayacağından mat kısmı dışa getirin. Görselli adımları takip ederek birkaç dakika içinde hazırlayabileceğiniz kutulardan çekmece içini dolduracak kadar yaptıktan sonra yerleştirip çekmece düzenine kavuşabilirsiniz. Yaptığınız kutuların çekmeceden çıkmasını önlemek için yerleştirdikten sonra dekoratif bantlarla kenarlarından birbirine tutturabilirsiniz.

diy-cekmece-düzenleyici

Aynı yöntemi evdeki kahvaltılık gevrek kutusu, oyuncak kutusu gibi uygun kalınlıktaki bütün çöpe atılacak malzemeleri geri dönüştürerek de uygulayabilirsiniz. Kutulardaki baskının görünmesini engellemek için baskılı kısmı çekmece düzenleyicinin dışı yapabilir ya da kaplayabilirsiniz. Evdeki bütün ufak eşyaları toplamak ve düzenli tutmak için yaptığınız kutuları birbirine tutturup, kurdela gibi materyallerle dekoratif hale getirebilirsiniz.

 

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir