Kestanenin Faydaları

24 Kas 2016

Kış akşamlarının vazgeçilmezi kestaneyi zannediyorum ki sevmeyen yoktur. Gerek kokusu, gerekse ağızda verdiği enfes tat hepimizi mest ediyor. Genellikle közde yemeyi tercih ettiğimiz kestaneleri haşlamak da mümkün. Yemek ve tatlılarda da kullanılan kestanenin faydası saymakla bitmiyor…

kestane2

Tam bir karbonhidrat deposu olan kestane kış aylarında enerji veriyor. İçeriğinde bulunan demir, kansızlığı önlerken magnezyum ve fosfor kemikleri güçlendiriyor. Stresi giderip sakinleştirmesinin yanında ateş düşürücü özelliği de var.

Kestane güçlü bir antioksidan kaynağı. Bu yüzden vücudu toksinlerden arındırmanızda yardımcı oluyor. Tok tutucu özelliği sayesinde fazla yemek yemenizi önlerken, kilo alacağınız için endişelenmenize gerek kalmıyor. Kolesterolü düzenlemesinin yanı sıra, vücudu su kaybına uğratan ishali engellemeyi de ihmal etmiyor.

Kestane vücudun içine olduğu kadar dışına da yarar sağlıyor ve güzelliğinize güzellik katacak maskelerle karşımıza çıkıyor.

Kestaneli Cilt Maskesi

Nemlendirici, yumuşatıcı ve yatıştırıcıdır. Özellikle kuru ciltler için birebirdir. Ciltteki ölü hücreleri yok edip yenilenmesini sağlar. Kirlerden arındırıp temizlenmesine yardımcı olur.

kestane

Malzemeler:

3 kestane

1 yemek kaşığı bal

1 yemek kaşığı badem yağı

Süt

Yapılışı:

Kestaneler suda yumuşayıncaya kadar haşlanır. Kabukları soyularak püre haline getirilir. Bal, badem yağı ve süt ilave edilir. Haşlama suyundan da eklenip iyice karıştırılır. Hazırlanan maske yumuşak dairesel hareketler ile yüze uygulanır. 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulanır.

 

[wa-wps]
Paylaş

Çağ Üniversitesi Uluslararası Finans bölümü mezunu Nuray Ünver, çeşitli sertifika programlarına katılarak onur ve yüksek onu belgeleri aldı. Modayla ilgili eğitim programlarına katılmaya devam ederken, kendi blogunu yönetiyor ve tesetturgiyim.com'da yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir