Kıdem Aynı Tavır Farklı

28 Şub 2018
“Kurumsal” şirketlerde ve küçük aile şirketlerinde kadın ve erkeğin aynı pozisyonda çalışsalar bile tabi tutuldukları koşullar hayli farklıdır. Gelin bu farklılıkları görünür kılalım. Elbette iş yerinden iş yerine sektörden sektöre bazı farklılıklar olabilir. Ama şu alttaki gözlemlerin genel olarak geçerliliği konusunda hemfikir olacağımıza eminiz.
kidem-ayni-tavir-farkli

Kurumsal Firma ve Erkek
Kurumsal firmalarda erkeklere bakış iki türlüdür: Askere gitmiş veya gitmemiş. Askere gitmemişse kıdem alması zordur, sözleşmesiz işe alım çok nadirdir. Genelde 1 yıllık sözleşmeler ile çalışmaya devam ettirilir ki askere giderken tazminat talep edemesin.

Erkek çalışanın askerlik ile ilişiği kalmamışsa, kıdem alması kolaylaşır. Evli ise kıdem alması daha da kolaylaşır çünkü patronlarının gözünde o artık bir ev geçindirme derdi olan ve kolay kolay iş değişikliği yapmayacak kişidir. Genelde alt seviyelerde bir çalışansa her iş verilebilir. Git-gel, getir-götür, ara-görüş, sat-gel, yap-sat tarzı sınıfların tümünde erkek olarak potansiyel “halleder” kişisinizdir.

kidem-ayni-tavir-farkli
Kurumsal Firma ve Kadın
Kurumsal firmada çalışan kadınlar da iki türlüdür: Bekar veya evli. Burada ayrımın başladığını söyleyebiliriz. Kadınlar erkekler gibi birincil olarak işi etkileyen faktörleri ile değil, evlenme ihtimali gibi alakasız faktörler ile değerlendirilir. İstisnai hassasiyeti olan işletmeler hariç tabii ki. Biz genel-geçer kurallardan söz ediyoruz.
Bkz: 2016 iş kanunu güncellemesi: Evlenen kadının “kocam izin vermiyor hakkı” ve evlenen kadının “doğurma izni hakkı”.
İşverenler kadınları işe devam etmeleri noktasında 2 açıdan inceliyor:

Evli ve her an doğum yapabilir > tehlikeli > 1 yıllık sözleşmeler ile çalıştırılmalı.

Bekar ve nişanlı > tehlikeli > 1 yıllık sözleşmeler ile çalıştırılmalı.

Bekar ve öğrenci / evlenmeye zamanı var görünen > iyi işçi > sözleşme şart değil ama sosyal hayatının takip altında tutulmasında fayda var.

kidem-ayni-tavir-farkli

Kadınsanız kurumsal hayatta yükselmeniz için genç ve öğrenci yaşlarda hiç aile kurmadan önce işe atılmanız şansınızı %50-%60 oranlarında yükseltiyor. İşletme sahipleri sizden korkmaya başlamadan önce kariyer basamaklarını çıkmanız gerekiyor. Erkekseniz, yaşınız 45 ve 4 çocuğunuz da olsa, “Kıdemli pazarlamacı” , “Uzman mühendis” , “Sektör deneyimli” gibi etiketler ile işverenlerin gözdesi olabiliyorsunuz. Kadın ve erkeğin birbirine kıyası durumunda erkeğin iş bulması hayat boyu daha kolayken, kadının geleceği gençlik yılları ve medeni hali ile sınırlı.

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir