Kim Seçiyor Yılın Rengini?

26 Şub 2018

 

Şu günlerde herkes arama motorlarına 2018’in moda rengini soruyor. Geçen sene greenery adıyla açıklanan yaprak yeşili popülerdi. Hatta desen olarak da birçok parçada kullanıldı. Fakat bu sene kozmik dünya ve gelecekten esinlenerek Ultra Violet seçildi.

Katalogda bulunan 1867 renkten o yıla ışık tutacak olan tonu bulmak sanıldığı kadar kolay değil. 1963’te kurulan ve tüm renkler anlamına gelen Pantone her yıl 10 elemanını dünyanın çeşitli yerlerine gönderiyor. Doğa, resim, politika, sinema, mimari ve daha birçok alanda inceleme yaparak yılın ruhunu yansıtacak renk için çalışıyorlar.

ultra-violet-colour-of-the-year
Yüzlerce şirkete renk danışmanlığı yapan Pantone 2010 yılından beri dünyanın moda rengini belirliyor. 2018 için ise kışkırtıcı ve yaratıcı olarak tanımladığı Mor Ötesi’ni parmağıyla işaret etti bile. Pantone Renk Enstitüsü Yönetici Direktörü Leatrice Eiseman: “Hayal gücü ve yaratıcılık gerektiren bir zamanda yaşıyoruz.

“Ultra Violet, farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha üst seviyeye çıkaracak.” diyerek bu rengi seçme nedenlerini açıkladılar. Biz de ne diyelim! Umarız, beklenen olur ve daha başarılı bir yıl geçiririz. Aslında mor sezon koleksiyonlarında az da olsa gözümüze çarpmadı değil. Fakat bu açıklamadan sonra tüm mağazalarda karşımıza çıkacaktır. Zira modayı durdurmak imkansız. Önceleri daha çok kraliyet ailelerinin kullandığı bir renk olsa da zamanla her kesimin tercihi oldu.

ultra-violet-colour-of-the-year
Nazik ve duygusal bir yapıya sahip olmasına rağmen şaşalı davetlerden sokağa inmeyi başarmış durumda.

Her şey gibi bunu da abartanlar olacaktır elbette. Ama siz ölçülü olmaya çalışın. Zira bu renge kapılırsanız her şeyi mor ötesi görebilirsiniz…

[wa-wps]
Paylaş

Çağ Üniversitesi Uluslararası Finans bölümü mezunu Nuray Ünver, çeşitli sertifika programlarına katılarak onur ve yüksek onu belgeleri aldı. Modayla ilgili eğitim programlarına katılmaya devam ederken, kendi blogunu yönetiyor ve tesetturgiyim.com'da yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir