Kış Aylarında Nasıl Giyinmeliyiz?

14 Kas 2016

 

Aşırı kalabalık ve sıcak toplu taşıma araçları, merkezi sistemle ısıtılan okullar, klimaya doğrudan maruz kaldığımız iş yerleri bizi sıcaktan bunaltabiliyor. Sokağa çıktığımızda karşılaştığımız kuru soğuklar bizi kalın giysilere sevk etse de, uzmanlar kalın ve tek parça giysiler üzerine kaban giyinmeyi pek önermiyorlar.

kisin-bebekler-nasil-giydirilmeli

Çocuklarımız ve kendimiz için hastalıkların kol gezdiği bu mevsimde ani terleme ve üşüme durumlarının enfeksiyonlarla beraber ağır griplere dönüştüğü sonbahar ve kış aylarında sağlıklı beslenmek kadar doğru giyinmek de çok önemli. Uzmanlar bu mevsimde atlet üzerine direk kalın kazak giyinmek yerine iki veya üç kat ince giymeyi öneriyorlar.

bayram-sikligi

Özellikle kazaklarda yün ve akrilik kullanılıyor ve nemi absorbe etme oranı pamuk lifine göre oldukça az. Bununla beraber kazaklarda polyester gibi yapay liflerin karışım olarak kullanılması ile ter emme noktasında kazaklar iyi sonuç vermez. Bu sebeple kış aylarında kazak içlerine %100 pamuk içerikli penye badiler kullanılabilir. Üzerine ince yün kazak ve ani soğukluklara karşı bölgesel üşümeleri önlemek amacıyla şal veya yelek kullanılabilir.

Tesettürlü hanımların yaz kış kullandığı tuniklerin içine de uzun kollu ve çıtçıtlı badiler kullanılarak derli toplu bir görünüm sağlanabilir. Bu şekilde hem tenimiz rahat eder hem de tunikler sıcak tutar.

Özellikle iş yerlerinde ve okulda, ofis ya da sınıf dışında kantin, antre gibi alanlara çıkarken kaban giyinerek çıkmak hareket zorluğu verdiğinden şık yelek ve hırkalar ile omuz şalları kurtarıcınız olacaktır. Kat kat giyinme sayesinde sıcaklık farklarında üzerimizdeki parçaları birer birer çıkarabilir ve kendimizi koruyabiliriz.

fashion-women-drving-font-b-gloves-b-font-summer-font-b-lace-b-font-uv-protection

Klimaya direk maruz kaldığımız özel otomobillerde, klimayı kapattığımızda yaşadığımız aniden aracın soğuma ve yaşadığımız üşüme durumlarında da özellikle ellerimiz için ince eldivenler kullanabilir, kabanın yaşatacağı kaba ve hantallık hissini yaşamamak için de araçta bir hırka bulundurabiliriz.

Sağlıklı ve sıcacık bir kış geçirmeniz duasıyla…

[wa-wps]
Paylaş

Beykent Üniversitesi Tekstil Bölümü mezunu olan Hacer Sucuoğlu Adıgüzel; İSMEK ve Halk Eğitim'de öğretmenlik ve bölüm başkanlığı yapmış, kariyerine rengarenkkostüm.com'da çocuk kostümleri ve tesetturyakasi.com adresinde yetişkin tasarımları ile devam etmekte ve tesetturgiyim.com sitesinde yazarlık yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir