Kış Cilt Bakımı

18 Ara 2017

 

 

Mevsimler değiştikçe kıyafetlerimiz de yiyip içtiklerimiz de değişiyor. Alışkanlıklarımız, içinde yaşanan mevsime uygun hale getirilse de, bazı detaylar atlanıyor. Mesela cilt bakımının nasıl yapılacağı konusu da hava şartlarına bağımlı. Sıcak aylarda sıvı yapılı ürünler kullanıp soğuk aylarda saf ve yoğun yapılı ürünlere geçiş yapmak gerekiyor.

kis-cilt-bakimi

Kışın sert rüzgarından cildi korumanın birkaç farklı yolu bulunuyor. Yüz, el, vücut, ayak, saç ve dudak bakımını ayrı ayrı düşünmek yorucu gelse de düzen sağlamak sanıldığı kadar zor değil. Cilt bakımı günlük rutin haline geldiğinde on dakikadan fazla sürmüyor. Yüz için gün içinde cilt tipine uygun kremler kullanıp gece bakımında serumlara yönelmek gerekiyor. Hindistan cevizi yağı gibi cilt bariyerini güçlendirirken parlak ve canlı bir görünüm sağlayan doğal yağlar destekleyici rolü üstleniyor.

kis-cilt-bakimi

Soğuktan çatlama noktasına gelecek kadar kuruyan ellerin çaresi de yine doğal yağlardan geçiyor. Tırnakları güçlendirerek kırılmasını önleyen jojoba yağı el bakımına doğal ve uygun fiyatlı alternatifler arasında yer alıyor. Günlük koşuşturmacada tüm vücudun ağırlığını taşıyan ayakları nemlendirmek kadın erkek herkes için büyük önem taşıyor. Kuruyan topuklarda zamanla çatlamalar meydana gelerek ayakta durmak ağrılı bir süreç haline geliyor . Süper marketlerde dahi bulunabilen vazelin ayakları nemlendirip çatlaklardan koruyor. Topuk çatlaklarında da etkili olan vazelin uygun fiyata alınabiliyor.

kis-cilt-bakimi

Soğuktan dolayı kış aylarında saç köküne yapılan bakımlar zorlayıcı olabiliyor. Kırıkları önlemek adına saç uçlarına uygulanan bakımlar ise mevsim değişiminden etkilenmiyor. Kalorifer peteğinin üstünde bekletilen ılık zeytinyağı kırık görünümünü azaltarak saçı besliyor. Yağı durulamakta zorlananlar için şampuandan önce saç kremi kullanılması tavsiye ediliyor. Saç kremi yağı çözerek saçtan arınmasını kolaylaştırıp daha da neme doymasını sağlıyor.Soğuktan en fazla etkilenen dudakların bakımında shea yağı etkili oluyor. Yara tedavisinde de tercih edilebilen katı yağ çatlakların hızlı ve doğal yolla iyileşmesini sağlıyor. Yüz dahil vücudun tamamında kullanılabilen shea yağı kuru ciltlilerin kurtarıcısı oluyor.

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir