Kış için Cilt Bakım Rehberi

28 Eki 2015

Mevsimlerin değişmesi ile beraber sadece giydiklerimiz ve yediklerimiz değil cildimiz de değişiyor. Tıpkı bitkilerin yapraklarını dökmesi ve yeniden açması gibi cildimiz de mevsimlere göre değişip evrimleşiyor. Bu değişim sadece görünümde değil aynı zamanda cildimizin ihtiyaçlarında da baş gösteriyor. Her ne kadar cilt tipimiz yaz kış aynı olarak kalsa da havayla beraber bir takım özellikleri daha hassas bir hal alıyor.

Yaz aylarında en önemli şey güneşten korumakken, kış aylarında bu öncelik yerini nemlendirmeye bırakıyor. Kış aylarında havanın kuruması, rüzgar gibi meteorolojik durumlardan dolayı cildimiz neme daha fazla ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden gerekli bakımları yapmadığımız takdirde bölgesel olarak pul pul dökülmeler, kabuklanmaya başlayan kuru alanlar oluşmaya başlıyor.

Exfoliate

Peki tüm bu geçiş evresi problemlerini yaşamamak veya en aza indirgemek için ne yapabiliriz? Yazının başında söylemem gereken en önemli şey şu ki; bahsettiğim ürün çeşitlerinden eğer daha önce kullanıp memnun kaldığınız bir ürün varsa ilk tercihiniz daima ondan yana olsun. Yine eğer sıfırdan alacaksanız da ürünün cilt tipinize uyumlu olmasına özen gösterin.

maxresdefault

Nemlendirin: 

Cildinizin kış aylarında en çok ama en çok ihtiyacı olan şey nem. Daha önce de bahsettiğim gibi kuru hava cildin kurumasına ve bölgesel iritasyonlara sebep olabiliyor. Tüm bunları engellemek için alabileceğiniz ilk önlem cildinizi nemlendirmek. Cildiniz yağlı dahi olsa nemlendirici kullanmanız şart.o-FACE-SCRUB-RS-FP-facebook

Scrub Yapın: 

Her ne kadar nemlendirici kullanmaya dikkat etsek de kuru ve rüzgarlı hava cildin daha çabuk kuruyup kabuklaşmasına sebep oluyor. Bu yüzden cilt tipinize uygun bir scrub edinip düzenli olarak kullanarak cildinizde ölü deri birikmesini engelleyebilirsiniz.

 

Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir