Kış Mevsimini Renklendirin!

17 Oca 2017

 

Mevsimler değişiyor ve iklimin şartlarına göre kişide bir takım psikolojik değişimler de meydana gelebiliyor. Mesela şu an içinde bulunduğumuz kış mevsimi, birçok kişide hüzün, karamsarlık veya kaygı oluşturabiliyor. Oysa her mevsimin, her günün hatta her anın yaşanmaya değer yanı vardır. Kış mevsiminde havanın genellikle karanlık geçiyor olması ya da solgun bir tabiatın varlığı içinizdeki renklerin de söndüğü anlamına gelmiyor. O halde şimdi kış mevsimine renk katma zamanı!

pexels-photo-54200

İçinde bulunduğumuz mevsimle beraber, geceler iyice uzadı ve çay saatleri de arttı doğal olarak. Kış dönemini “kendimizi eğitme” süreci olarak adlandırabilirsiniz mesela. Yıl içerisinde kendinize vakit ayırmak adına okumak istediğimiz birçok kitabı, işte bu uzun gecelerde okuyabilirsiniz. Demlediğiniz çayı alın yanınıza, en sevdiğiniz kitapla tatlı okuma bir maratonuna başlayın.

577fafd3bb83faf2bced04e3cef1cc8d

Farklılıklar deneyin hayatınızda. Daha önce tatmadığınız bir lezzeti, daha önce gitmediğiniz bir yeri deneyebilirsiniz veya yeni ortamlarda farklı insanlarla tanışabilirsiniz. Rutin giden her şey, bir süre sonra iyice sıkıcı hale gelir ve hayata boş gözlerle bakar insan. Bu durum ise insan doğasının yeniliğe ihtiyaç duyduğunu, yeniliklerle tazelendiğini gösteriyor. En basitinden, mutfağa koyduğunuz yeni bir çiçek, çayınızı demlediğiniz yeni bir demlik veya kahvenizi yudumladığınız yeni bir fincan olabilir size yenilik katabilecek; sevdiklerinizle buluşmalarınız ya da…

therapyfriends

Kış mevsimini içinizde yaşayın. Evet, hava soğuk ancak o da bir misafir ve bir süre sonra yerini bahara ve yaza bırakacak… Anı yaşayabilmek için soğuk da olsa yürüyüşler yapın, doğayı temaşa edin; çevrenizdeki canlıları gözlemleyin.  Size ihtiyacı olan insanların ellerinden tutun… “Şimdi ve burada”yı derinden hissedin. Çok yoğun olabilirsiniz, hayatınızda yetişmeye çalıştığınız çok fazla işleriniz olabilir fakat, aralarda yapacağınız bu tür dinlenmeler sizin verimliliğinizi arttırmaya vesile olabilecek ve yaşamınızdan lezzet almanızı sağlayacaktır. Anı yaşamak, kendinize yapabileceğiniz en güzel terapi yöntemidir…

Şimdi, içinizdeki renkleri keşfetmenin tam vakti, acele edin!

 

[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir