Kıyafetinizin Rengi Kişiliğinizin Seçimidir!

08 Oca 2016

 

Kırmızı tutkunu biri, size kişiliğiyle alakalı bir bilgi veriyor olabilir mi? Kimisi canlı renkleri kıyafette seçmeye hiç yanaşmazken, kimisi için soğuk renklerin bir cazibesi yoktur. Ya da her renk için farklı zamanlar kollayan ve ruh hallerine uygun olanları seçenler… Tüm bu ayrımlar, sahip olduğunuz kişiliğin bir yansımasıdır diyebilir miyiz? O halde gelin hep birlikte inceleyelim…

renk-analizi

 

Renklerin sahip oldukları enerji,  psikolojinizi etkilediği gibi, sizin de sahip olduğunuz enerjiyle kıyafet rengini seçiminiz, kişiliğinizden izler taşıyor. Dolayısıyla kıyafetler, “insanların kendilerini farklı renklerle konuşturdukları araçlardır” diyebiliriz. Fiziksel ve ruhsal durumunuzun dengelenmesini sağlamak açısından da kişiliğinize ters düşen renklerden kaçınmalısınız.

Peki, hangi renkleri nasıl kişilikler seçiyor ona bakalım:

Kırmızı:

Bir toplulukta dikkat çekmeyi seven, fiziksel özelliklerine önem veren ve “ben buradayım” diyen kişilikler, kırmızılı kıyafetleri gördükleri an tercihleri bellidir; başka seçenek aramazlar. Bu kişilikler sağlam iradeye sahip oldukları gibi güçlü ve gerçekçilerdir.

Turuncu:

Soğukkanlı insan tipleri için turuncu ilham kaynağıdır. Hiç bir şeyi umursamaz tavırları vardır; ancak zafer tutkunudurlar ve mücadeleci oluşlarıyla ön plandadırlar.

Mürdüm:

Bazen asosyal tutum sergileyen bu kişiler için genelin bir önemi yoktur. “Başkaları ne der” gibi bir endişe taşımazlar. Mürdüm, onların ruhlarına en iyi gelen renktir.

Sarı:

Sosyal kişilikleri ve eğlenceyi seven yapılarıyla sarı rengi tercihlerinin başındadır. Sağlıklarına önem veren bu kişiler, egzersiz yapmaktan da oldukça zevk alırlar.

Yeşil:

Bu rengi seven kişilerde yönetici vasıfları ağır basıyor. Ancak kolay kolay hatalarını kabul etmezler. Gösterişe ve lükse düşkün oldukları gibi parayı da çok sevmeleri genel özellikleridir.

Mavi:

Bu rengin tutkunlarının çok verici, en fedakar ve çok duygusal olduklarını görüyoruz. Hassas yapılarıyla karşı tarafı memnun etmek birincil hedefleridir. Önsezileri güçlü olan bu kişilerin yanında kendinizi kötü hissetmenize imkan yoktur. Ayrıca yetenekleriyle göz kamaştırırlar…

Siyah:

Bu renk ise, diğer renklerin varlığını kabul etmez; karanlığı ve gizliliği sembolize eder. Siyah tercihlerinin hep birinci sırasında olan kişiler de bu rengi, gizlenmek ve bir şeyleri gizlemek için seçerler. Gizemli kişiliklerin rengidir, diyebiliriz.

Peki sizin renginiz ne?

Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir