Kıyafetlerimizdeki Balina Kemiği: Balen

06 Şub 2018

Giyimde sıklıkla ismini duyduğumuz ve çoğumuzun bilmediği balen nedir?

Giysiyi dikleştirmek için kılıf içine geçirilen balina kemiği, çelik, fildişi, ahşap, hasır ya da plastik çubuk. Büstiyer ya da korse gibi bedeni saran giysilerde kullanımı yaygındır. Nervür ya da destek olarak da isimlendirilir. (kaynak; görsel moda tasarım sözlüğü, Gavin Ambrose ve Paul Harris)

Aslında balen, günlük hayatta kadınların sürekli kullandığı kıyafetlerin içerisinde var. Üst çamaşırlar yani sutyenlerin demir kısmına balen denir. Genellikle de çamaşırın demiri çıktı gibi tabirler kullanılır. İşte o çıkan demirlerin ismi balendir. Ve son yıllarda plastik olarak da üretilmektedir.

balen-dikisi

Balen ilk zamanlarda balina kemiğinden yapılmıştır. Balene Fransızca balina manasında olan balene kelimesinden türeyerek bir çeşit sutyen malzemesi üretilmiştir.

balen-dikişi

Geçen sene terzinin yanında çalışırken bizzat balenin ne işe yaradığını gözlemleyebilme fırsatı yakaladım. Kına gecesi için Hint kıyafeti diktiren bir müşterimizin etek uçlarına ve bluz kısmının yan dikişlerine plastik balenler diktik. Bu da kıyafeti daha kabarık ve daha sert bir hale getirerek istediğimiz formu vermemizi sağladı. Yani balen sadece sutyen ya da büstiyer gibi çamaşırlarda tercih edilmiyor. Kıyafetin vücuda istenildiği şekilde form vermesini sağlayan bir materyaldir.

balenli-abiye

Özellikle abiye ve gelinliklerde çok sık tercih edilmektedir. Üst kıyafetiniz oturan bir bluz ise, yan dikişlerine balen dikilerek yumuşak kumaş sertleştirilerek dik bir hale getirilir.

 

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir