Komşunuzun Öksürdüğünü Duyunca Ne Yaparsınız?

02 Kas 2017

Kağıttan duvarlar arasındaki apartman hayatında komşularımızın öksürdüğünü duyacak kadar iç içe olsak da araya mesafe koyarak yabancılaşıyoruz. 

Öksürük sesi duyunca içimizden geçmiş olsun dilekleri sıralayıp güne devam ederken rahatsız etmemek adına sessiz hareket etmeyi pek de düşünmüyoruz. Sıcak bir çorba kaynatıp kapısını çalmadığımız yetmezmiş gibi üstüne adını öğrenmek zahmetine dahi katlanmıyoruz.

 

komsunuzun-oksurdugunu-duyunca-ne-yaparsiniz

“Ev alma komşu al” atasözü anlamını hızla yitirirken; “eski komşuluklar kalmadı” cümlesi büyüklerimizden duyduğumuz geçmişe özlemin küçük bir kısmını oluşturuyor.

Komşu hakkı İslamda ve Osmanlıda büyük bir önem taşıyor. Komşuya davranışın sınırlarını belirleyen hadisleri ezbere bilsek de uygulamada sıkıntı yaşıyoruz. Osmanlı döneminde dikkat edilen kıymetli detaylar bütünü yakın çevrede oturanları aile haline getirirken soğuk davranışlardan sakınıyor.

 

komsunuzun-oksurdugunu-duyunca-ne-yaparsiniz

Osmanlı dönemi komşuluk adabına bakıldığında unutulan değerlerimizi yitirmenin acı sonuçları daha da iyi anlaşılıyor. Osmanlı’da evinde hastası ya da uyuyan bebeği olanlar camın önüne saksı koyarak sessizlik ricasında bulunur ve herkes buna uyarak gürültü yapmamaya dikkat ederdi. Sokaktaki çocuklar oyunlarına evin uzağında devam ederek ‘ağaç yaşken eğilir’ atasözü hayata geçirilirdi. Günümüz 7/24 inşaat ve araba sesi mahkumlarının hayal ettiği sessizlik kendi içinde sağlanırdı.

 

komsunuzun-oksurdugunu-duyunca-ne-yaparsiniz

Metropol yaşamında anlamakta zorlandığımız nezaket gösterisi sokak hayvanlarından da esirgenmez, balkon ve pervazlara kuşların içmesi için su kapları yerleştirilirdi. Mimaride el işçiliği kuş evlerinin inşa esnasında eve dahil edilmesine kadar düşünülen bu detay sadece insanlara değil hayvanlara da değer verildiğinin kanıtı olarak eski evleri süslemekte.

Saygının sevgiyle kol kola gezdiği sokaklarda kalabalık grup halinde gezilse dahi yan yana iki kişiden fazla yürünmez ve arkadan gelenlerin yolu kesilmezdi.

Geçmiş zaman kipi kullanarak bahsettiğimiz değerlerin sayısız örneği tekrar hayata geçirilmek üzere hatırlanmayı bekliyor. Siz de bugün binada karşılaştığınız komşunuzun halini hatırını sorarak ilk adımı atabilir ve ailenizi genişletmeye başlayabilirsiniz.

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir