Konuşamayan Birisi Aşkını Nasıl İfade Eder?

07 Kas 2017

Hint sinemasından içinizi ıstıtacak bir film: Barfi. Annesini küçük yaşta kaybeden ve babası tarafından büyütülen bir gencin aşk halleri.

Aşk üzerine ne çok şey söylenir… Belki de insanlığın çözemediği karmaşaların en zoru aşktır. Aşk genellikle karşı cinste, bir insanda aranır. Oysa bana göre aşk, yaşamaktır; yaşamı her türlü çelişkisiyle hissederek tatmaktır: Gözyaşıyla, kahkahasıyla, öfkesiyle, durgunluğuyla, sözleriyle, sözsüz haliyle, tavrıyla, dokunuşuyla, dokunmadan, yetişkinken çocuksu haliyle, çocukken yetişken tavrımızla…

Son yıllarda hızla hayatımıza giriş yapan Hint filmlerinden biri, benim tanımladığım aşkın tam karşılığı gibi.

İşitme ve konuşma engelli olarak dünyaya gelen Barfi doğum sırasında annesini kaybeder. Onu babası büyütür. İnanılmaz bir enerjisi vardır. Bisiklet sürmeyi sever. Sürekli güler. İçindeki çocuğu hiç kaybetmez. Tam da benim “yaşamak = aşk” dediğim hal…

Barfi aynı zamanda insanların derdine kayıtsız kalamayan; bu yüzden de daima başına dert alan; derinliği olan bir kişilik. Görmeden her şeyi gören, gördüğü halde görmemiş gibi onu gizleyebilen bir yapısı var. Adı “engelli” ama Barfi bizim göremediklerimizi gören ve duyamadıklarımızı duyan biri…

barfi-askin-dile-ihtiyaci-yoktur

Barfi, bir gün bisikletiyle gezerken Shruti Ghosh isimli bir kadın görür. Kadın, göz alıcı güzelliktedir. İlk görüşte aşık olup peşine takılır. Ama genç kadın nişanlıdır. Barfi kadınla önce sevgili değil ama arkadaş olur. Bu arkadaşlık adımı giderek aşka dönüşür. Bir süre bu aşklarını yaşarlar. Kız duygusallığı ve mantığı arasında gelgitler yaşar; sonra da mantığını seçer: Nişanlısı ile evlenir.

barfi-askin-dile-ihtiyaci-yoktur

Barfi kırılır. Bu kırgınlık aşkına karşılık bulamamaktan daha çok, aşkını aklına tercih etmek zorunda olan kadının yüreğindekine bir kırgınlıktır. Birisi sizi sevmediği halde onun sevgisizliğini kabul etmek kolaydır. En zoru aynı duygularla köprü kurduğunuz birinin aklını yüreğine tercih etmesidir.

barfi-askin-dile-ihtiyaci-yoktur

Barfi, sevdiğini tüm kalbiyle uğurlar. Güçlüdür. Kırılan insanlar hep güçlüdür. Kırıldığı yerden güçlenir ve sıkıca sarılır yaşama. Aşktır onun yaşamı: Hüznü, kırgınlığı geride bırakır. Yaşamaya devam eder ve yaşam enerjisini herkese yayar.

barfi-askin-dile-ihtiyaci-yoktur

Yıllar geçer… Barfi otistik olan komşu kızını kurtarmak isterken bir karmaşanın içinde bulur kendisini. Zaman bu ikilinin kalbini birbirine yaklaştırır. Barfi tekrar aşık olur. Aşk, aynı zamanda güvendir. İnsan ya kalbindeki duygularına güvenir ya da bir başkasının onun kalbindeki duygulara güvenerek sever. Beklentisiz bir sevgidir bu. Temelinde herkesin duyduğu bir özlemdir. Güven. Kız Barfi’ye güvenirken aşık olur, Barfi de zamanla ona.

Zaman geçer, sorunlar çözülür. İkili evlenir.

Seyrederken güldüren ve güldürdükçe düşündüren Barfi ile tanışmanızı tavsiye ederim.

İyi seyirler.

Paylaş

Lise yıllarından itibaren Tekstil ve moda tasarım üzerine eğitim aldım. Gazi Üniversitesi Tekstil bölümünü okurken aynı dönemde Olgunlaşma Enstitüsü Moda Tasarım kursuna gittim. Ev tekstili kurslarına katıldıktan sonra kendi tasarımlarımı online olarak yapmaktayım. Şuan ev tekstili tasarımları yapsam bile kısa bir gelecekte giyim üzerine tasarımlarımla devam edeceğim. Kısa zamanda butiğimi açmak hayalim olsa da en büyük hayalim geleceğin moda eğitimcisi olup dünyaca moda okullarında seminerlere katılmak. 3 yıldır online olarak çeşitli sitelere makale yazdığım gibi 1 senedir kişisel moda bloğum var. Dikmek, kesmek, tasarlamak benim için meslekten çok bir tutku, ilk aşk, hayatım üzerine kurduğum tüm hayallerim diyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir