Korkularınızla Başa çıkmanın 10 Yolu!

06 Oca 2016
Korku gereklidir; çünkü bir tehlike anında sizi hemen harekete geçirerek yaşam içindeki güvenliğinizi sağlayan bir alarm sistemi gibidir. Ancak denetlenmemiş korkularla yaşamak, hayatı felç edebilir… İşte sizler için bu yazımda; fobi dediğimiz bu normal olmayan korkularla nasıl başa çıkılacağını konu aldım…
Her duygu gibi korkunun da çok ileri derecesi zarar vermeye başlar ve asıl görevi olan alarm sisteminden çıkarak hayatı yaşanılması çok zor bir alana çevirir. Öyle ki; hayatı tehlikeye atmayan bu fobiler, hayatın kalitesini düşürmekle sorumludurlar.

psikoloji

Fobiler, korkular ve anksiyete üzerine çeşitli araştırmalar yapmış olan Psikiyatr Chiristophe Andre, 10 adımda korkularla başa çıkmanın yöntemlerini ifade ediyor:
  1. Korkularınıza itaat etmeyin. Fobiyi, misafirliğini uzatmayı arzu etmemesi için her yolun deneneceği davetsiz bir misafir gibi düşünebilirsiniz. Fobiye hayat hakkı tanımamanız gerekir, aksi halde fobi size hayat hakkı tanımaz.
  1. Sizi korkutan şey hakkında gerçekten bilgi sahibi olun. Bu farkındalık ile mantıklı olmayan korkularınızı tanıyacak; düşünce boyutunuzu değiştirmeye başlayacaksınız.
  1. Korkmaktan korkmayın; çünkü mesele korkma duygusunu yaşamak değil, korkuya verilen tepki ve korku karşısında paniklemektir. Dolayısıyla çözüm, korkuyu engellemek değil, neye mal olursa olsun korkmamayı öğrenmektir.
  1. Dünya görüşünüzü değiştirin. Mesela; “ Dünya tehlikelidir ve olup biteceklerden korkuyorum.” (korku dışarıdadır), “ Güvenilir değilim ve kendi tepkilerimden korkuyorum” (tehlike içeriden de gelebilir), “karşı koyacak gücüm yok ve kendime güveniyorum”. (ancak kaçarak veya saklanarak hayatta kalabilirim) gibi…
  1. Korkularla kurallara göre yüz yüze gelin. Gide şöyle ifade eder: “Deneyimin öğreticiliği, öğütün öğreticiliğinden daha güvenlidir.” Fobiden kaçmak yerine yeni eylem biçimlerini ve tepki göstermeyi devreye sokabilmelisiniz.
  1. Korkularınıza saygılı olun ve başkalarının da saygılı olmasını sağlayın. Unutmayın ki amaç, korkusuz bir insan olmak değil, korkuların yönetmesine ve patlamasına izin vermemektir.
  1. Korkunuzu, hikayesini ve işlevini düşünün; ancak kaybolmayın. Çünkü bu korkunun nasıl yerleştiğini ve onu nasıl beslediğinizi anlamayı sağlayacktır.
  1. Kendinize dikkat edin. Sağlıklı şeyleri tüketin ve özellikle de kafeinden uzak kalmaya çalışın. Fiziksel egzersizler yapın; çünkü korkuya karşı kalp ritminin ve nefes alıp vermenin hızlanması, terleme gibi fizyolojik duyumlar egzersiz sırasında kısmen yeniden üretilir. Bu duyumlara alışmak, diiğer sıkıntı veren durumlara daha az tepki verilmesini sağlar.
  1. Rahatlamayı ve derin düşüncelere dalmayı öğrenin.
  1. Çabalarınızın süresini belirleyin…
 
 
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir