Kozmetik Ürünlerini Buzdolabında Saklamalı Mıyız?

01 Eki 2016

 

Daha önce hiç güzellik ürünlerini buzdolabınızda saklamanız gerektiğini düşünmüş müydünüz? Evet kulağa biraz garip geliyor. Ancak güzellik ürünleri ile buzdolabı arasında aklınıza gelenden çok daha büyük bir bağlantı var. Birçok ürün grubunun daha uzun ömürlü ve daha etkili olması için buzdolabında saklanması gerekiyor.

new-amex-mishell-at-0153re-at-0152wen-cosmetic-makeup-font-b-cooler-b-font-25-liter-e1429730487956

Hatta öyle ki bazıları sadece buzdolabında saklandığında gerçek anlamda işe yarıyor. Peki hangi ürünleri buzdolabında saklamalı? Ve neden? Yazımızda bu sorulara cevap vermeye çalıştık.

pick-best-moisturizer

 

Nemlendirici 

Cildimiz neme sürekli olarak ihtiyaç duyuyor, bu yüzden belki de en çok satılan cilt bakımlarından birisi nemlendiriciler. Hepimizin kullandığı nemlendirici kremler buzdolabında saklanması gereken kozmetik ürünleri arasında ilk sırada yer alıyor. Özellikle yaz aylarında nemlendiricinizin kapağını açtığınızda içerisinde yoğurt gibi bir sulanma olduğunu fark etmişsinizdir. Kreminizin kıvamındaki bu değişikliğin sebebi düzgün bir şekilde kaldırılmamış olması. Nemlendiricilerin buzdolabında saklanması gerekmesinin bir diğer sebebi ise sıcakla beraber içlerindeki bakterilerin de çoğalması.

1010_eyecream_15ml

 

Göz Kremleri 

Göz kremlerinin buzdolabında saklanması yalnızca kremin raf ömrüne değil etkisine de büyük katkı sağlıyor. Zamanımızı sürekli olarak bilgisayar ekranlarına bakarak geçirdiğimiz günümüzde hepimiz göz altlarında ağrı, şişkinlik gibi sorunlar yaşıyoruz. Göz kreminizi soğuk olarak uyguladığınızda hem içerisindeki maddelerin daha etken olması hem de kremin soğukluğu sayesinde göz altlarınızdaki şişkinlik ve ağrı azalacaktır.

lipstick-1-0

Rujlar

Dolapta saklanması önerilen bir diğer ürün ise rujlar. Yapı olarak sıcakla beraber erimeye ve bozulmaya meyilli olan rujlar buzdolabında saklandığında bozulma riskleri de minimuma indirilmiş oluyor. Özellikle kremsi yapıya sahip rujlar sıcaktan dolayı çabucak kırılıp kullanılamaz hale gelebiliyor. Ayrıca buzdolabında saklanan rujların pigmentasyonlarının daha başarılı olduğu söyleniyor.

img

 

Dudak Balmları

Dudak balmları belki de sıcaktan en çabuk etkilenen kozmetik ürünleri. Yazın sıcakta bir iki saat kalan dudak balmlarının hemen kıvamının değiştiğini ve daha yağlı bir hal aldığını görürsünüz. Ayrıca soğuk bir lip balmın dudaklarınızı ve sizi ne kadar rahatlatacağını hiç düşündünüz mü?

non-toxic_nail_polishespedicure_services_corona

Ojeler

Belki de buzdolabında en sık saklanan ürünler ojeler. Çok çabuk bozulabilmeleri bunun en önemli sebebi. Yapısı kolayca bozulabilen ojelerin buzdolabında saklandığında yapısını daha uzun süre koruduğu, sürerken daha kolay uygulandığı hatta daha çabuk kuruduğu söyleniyor.

[wa-wps]
Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir