Başarılı Moda Tasarımcısı Kübra Tekin ile Röportajımız

26 Ağu 2014

kubra-tekin-roportaj_2

Tesettür giyim sektöründe ismini çokça duyduğumuz, koleksiyonları her sezon ses getiren ve kendine özgü bir stili olan Kübra Tekin ile röportajımızı sizler için gerçekleştirdik. Kendisi Türkiye ile sınırlı kalmadan, dünyadaki hijab style araştırmaları yapan başarılı bir tasarımcı. Dünya’da modaya yön vermek isteyen, yürüdüğü yolda sağlam adımlar atan Kübra Tekin; “Türkiye; dünya hijab modasına yön veren, Islamic fashion da başkent haline gelecektir.” şeklinde ifade ediyor.

Merve Uzun: Kübra Tekin Kimdir? Hangi eğitimleri almıştır? Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Kübra Tekin: 1987 Kayseri doğumluyum; ilk ve orta öğrenimimi Kayseri de alarak, lisans eğitimini Erciyes Üniversitesi ‘İşletme’ ve Harvard Üniversitesi ‘İş İletişimi’ bölümlerinde tamamladım.

Merve Uzun: Moda ve tesettür giyim sektörü ile nasıl tanıştınız?

Kübra Tekin: Yüksek Lisansımı ‘Pazarlama İletişimi ve Reklam’ üzerine yapıp ardından bitirme tezimi ‘Muhafazakârlık Kadın ve Moda’ konusunda hazırlayarak sektörü akademik boyutta da inceledim. Yaptığım araştırma neticesi ile bilgilerimi o dönem kurucusu olduğum blogdan geniş kitlelere aktarmaya başladım ve aynı dönemde konuyla ilgili dergilerde ‘Moda Editörlüğü’ yaptım. Sektörü tüm yönleri ile öğrenme ve tanıma isteğinden İstanbul Moda Akademisi ‘Stil Danışmanlığı’ ve ardından Cemil İpekçi Sanat Evi’nden ‘Moda Tasarımı’ eğitimi aldım.

kubra-tekin-roportaj_1

Merve Uzun: Koleksiyon hazırlama süreciniz nasıl gelişiyor?

Kübra Tekin: Koleksiyon hazırlama sürecimizde ilk olarak tasarım ekibimizle trend toplantısı yapıyoruz. Yeni sezonun trendleri, stilleri inceleniyor. Ekibimizde herkes fikrini beyan ediyor beyin fırtınası yapılıyor ve buna göre yeni sezon stillerimiz belirleniyor.

Merve Uzun: Burçin Abdullah’ı 2014 ilkbahar yaz koleksiyonunuzun yüzü yaptınız ve çok da güzel olmuş tebrik ederiz. Biraz bahseder misiniz?

Kübra Tekin: Teşekkür ederiz. Burçin Abdullah Sudan ziyaretinde Kübra Tekin markalı elbise giyip bunu sosyal medyada paylaşmış. Bizim ise, müşterilerimiz söyledikten sonra bu durumdan haberimiz oldu. Kendisi ile iletişime geçtik teşekkür ettik ve dostluk sürecimiz böylelikle başlamış oldu.

Merve Uzun: Sanıyoruz ki, yurt dışında oldukça fazla vakit geçiriyorsunuz. Türkiye’deki tesettür giyim ile dünyadaki tesettür giyim arasındaki farklar nelerdir?

Kübra Tekin: Her 2 ay da 1 yurt dışına çıkıyorum ve sokak modasından ilham alıyorum. Sadece Türkiye’de değil dünyada hijab fashion artık yükselen bir trend haline geldi. Dünya ve Türkiye için sektör çok yeni ve henüz başlangıç aşamasında. Önümüzdeki zamanlarda Türkiye dünya hijab modasına yön veren Islamic fashion da başkent haline gelecektir. Türkiye’de modern giyim söz konusu fakat dünyada henüz bu modernlikten söz edemiyorum.

Merve Uzun: Kaç satış noktanız var ve size ait konsept mağaza açmayı düşünüyor musunuz?

Kübra Tekin: İstanbul’da müşterilerimizin ürünlerimizi görebileceği satış ofisimiz mevcuttur. Bunun yanı sıra; İstanbul içi 5 butik, Türkiye genelinde 24 dünyada ise 22 butikte ürünlerimiz satılmaktadır. Kendimize ait konsept mağazamızı 2015 yılında açmayı planlıyoruz.

Merve Uzun: İleriye yönelik hayaliniz nedir?

Kübra Tekin: Dünya da modaya yön veren bir marka olmak istiyoruz.

Merve Uzun: tesetturgiyim.com ‘a vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Kübra Tekin: İlginiz için teşekkür ederim.

[wa-wps]
Paylaş

Tesetturgiyim.com Genel Yayın Yönetmeni olan Merve Uzun, kariyerine Modanisa.com'da Ülke Müdürü olarak devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir