Kurban Eti Nasıl Saklanır? Nasıl Pişirilir?

23 Eyl 2015

Kurban eti nasıl saklanır? Kurban eti nasıl pişirilir? Lezzetli kavurma tarifleri gibi bir çok sorunun cevabı tesetturgiyim.com’da. Lezzetli bayram sofraları hazırlamak, vereceğimiz tüyolarla çok kolay.

İlk adım, orta boy buzdolabı poşeti almak. Büyük boy poşetler, porsiyon bakımından fazla gelir ve buzun çözülmesi uzun sürer. Poşetin içine koyduğunuz etleri elinizle yassılaştırarak etin daha hızlı çözülmesini sağlayabilirsiniz.

 Kurban etini saklarken dikkat etmemiz gereken koşullar:
  • Etler az önce belirttiğimiz gibi küçük porsiyonlar halinde dondurulmalı.
  • Dondurulmuş etlerin çözüldükten sonra kesinlikle yeniden dondurulmaması gerekiyor.
  • Et kesilir kesilmez buzluğa atılmamalı. Atılırsa et lezzetli ve sağlıklı halini yitirir. Etlerin temiz kaplarda güneş görmeden ve hava alması sağlanarak bir süre bekletilmesi gerekiyor. Bu süre en az 4-5 saat olmalı.
  • Eti yemek için bir gün beklenilmeli. Hazmı zor ve yapısı sert olacağından, bir gün sonra daha kolay ve lezzetli hale gelecektir.
kavurmaaaa
 Kurban etinin daha lezzetli olması için öneriler:
  • Etler ızgarada pişirilirken, ateşle arasındaki uzaklığın eti yakmayacak, kömürleşme sağlamayacak şekilde ayarlanması önemli. Yüksek ateş, kurban etinin lezzetini bozacağı gibi sağlık açısından çok zararlıdır.
  • Et ve kemiklerin haşlanmasıyla elde edilecek olan suların da buzdolaplarının dondurucularında saklanabileceğini unutmayın.
  • Kuşbaşı etler, parça etler, düşük ısıda pişirme yöntemi ile az su kullanılarak kebap, pirzola, biftek gibi yemeklerin daha lezzetli olmasını sağlar.
  • Düşük ısıda kapağını açmadan pişirdiğiniz kurban etine defne yaprağı katarsanız, koyun gibi etlerin bile kokmadığını göreceksiniz.

kavur

Lezzetli kavurma tarifi:

 Kuzu eti kavurması:

Tencereye kuzu etlerini atıp, 1 adet soğanı hiç doğramadan bütün olarak etlerin arasına koyuyoruz. Etlerin pişme süresi uzun olduğu için soğanları küçük küçük doğramak yerine büyük soğan koyuyoruz. Çünkü soğanlar küçük küçük doğrandığı takdirde dağılır. Daha sonra kuzunun kuyruk yağı veya iç yağından biraz ilave edilir. Bir iki dakika harlı ateşte kavurduktan sonra ocağı kısık ateşe alıp, yaklaşık 45 dakika pişirdikten sonra, son aşamada tuz, karabiber ve kekik ilave ederek, bir iki dakika daha kavrulduktan sonra pilavla servis yapılır.

Dana eti kavurması:

Dana etiyle kavurmayı yaparken, önce tencereye yağ konulur ve yağ eridikten sonra etler ilave edilir. Etin kendi yağının dışında yağ ilave edilmez. Yine dana kavurmanın içerisine bir adet bütün soğanı koyup, yüksek ateşte bir kaç dakika kavurduktan sonra, kuzu kavurmadan farklı olarak bir bardak su ilave edip, kısık ateşte bir saat pişiriyoruz. Kavurma piştikten sonra tuz, karabiber ve kekikle karıştırarak, pilavla servis yapılır.

Kuzu Eti Kavurması:

Kuzu etinin kokusunu gidermek için önce bu tarifi deneyin. Tadını çok seveceksiniz. 1 kilo kuzu etini kemiksiz parçalara ayırın. 1 su bardağı süt, 3 diş ezilmiş sarımsak, yarım çay bardağı zeytinyağı, 2 dal biberiye, 2 dal taze kekikle kuzu etini karıştırın. Bu karışımda 1 gün bekleyen kuzu etinde kokudan eser kalmayacak.

Hija ve tesetturgiyim.com ailesi olarak kurban bayramınızı kutlarız.

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir