Kuru Cildi İyileştirmek için 5 Yöntem

23 Oct 2016

Kışın gelmesi ile hepimizin cildi kurumaya başladı. Rüzgar ve soğuk hava bu durumun en büyük sebepleri olsa da birçok farklı yan etken de bulunuyor. Yaz aylarında sıcak ve terin daima anımsattığı “Su iç!” cümlesi kışın o kadar da duyulmuyor. Güneşin bizden uzaklaşması cildimizdeki o ışıltıyı bizlere kaybettiriyor. Tüm bunlar olurken en çok da halihazırda kuru cilde sahip olanlar çok sıkıntı yaşıyor. Benim oldum olası yağlı bir cildim var. Her zaman için ne sürsem akmasından, yüzümde hiçbir ürünü tutamamaktan şikayetçiyimdir. İlk defa bu sene cildim karmaya doğru yönelmeye başladı. Son birkaç haftadır özellikle dudaklarımın etrafında ciddi miktarda kuruma, pullanma yaşamaya başladım.

Daha önceden hiç anlayamadığım kuru cilt problemlerini artık her dakika hisseder oldum. Ve alışık olmadığım bu hissi hiç sevmedim! Yüzüm sürekli gergin ve ne zaman mimik yapsam kuruluk sorunu yaşadığım yerler kırışıyormuş gibi hissediyorum. Yağlı cildimi özler hale geldim desem abartmış olmam sanırım. Durum böyle olunca cildimi eski haline döndürmek için çözümler aramaya başladım. İşte bulduğum en etkili beş yöntem!

sıcak duş

1. Sıcaklığı Düşürün: Kışları içimizi en iyi ısıtan şey sıcak bir duş değil mi? Peki ya size faydalı olduğu düşünülen bu duşların aslında birçok açıdan size daha zararlı olduğunu söylesem? Sıcak duşta vücut enerjiniz düşer, saçlarınız yıpranır ve cildiniz bu sıcak ve buhar içerisinde su kaybederek daha da kurulaşır. Duşta kullandığınız suyu sıcaktan ılığa değiştirerek cildinizin nem dengesini daha iyi bir şekilde koruyabilirsiniz.

ölü derilerden arandırma

2. Cildinizi Parlatın: Her cilt tipinde daha pürüzsüz bir cilt için ortak bir çözüm var: peeling. Her cilt tipine göre farklı peelingler bulmak mümkün. Bizim adetlerimizde ise bu işin en iyi çözümü var. Hamamda bir güzel keselenirken yaptığımız şey aslında peelingin alası. Siz de yüzünüz için çeşitli kozmetik mağazalarında satılan liflerden alarak ölü derilerden kurtulabilirsiniz.

blog_header021-1200x675

3. Nemlendirin: Belki de en basit ve en önemli adımlardan birisi cildinizi düzgün bir şekilde nemlendirmeniz. Gece ve gündüz nemlendiricinizi uygulamayı ihmal etmeyin. Özellikle nemlendirici gibi sürekli olarak kullandığınız bir üründe mümkün olduğunca doğal içerikli seçenekleri tercih etmenizi öneririm.

o-facial-avocado-facebook

4. Maskeleyin: Cildinize en azından haftada bir nemlendirici maskeler uygulayın. Hazır olarak alabileceğiniz birçok maske çeşidi var. En iyi nemlendiren seçeneklerden birisi kağıt maskeler. Aynı zamanda evde de birçok farklı tarifle nemlendirici özelliği yoğun olan maskeler hazırlayabilirsiniz. Özellikle avokado içerisinde bulunan zengin A vitamini sayesinde en iyi doğal nemlendirici içeriklerden birisi.

su iç

5. Su İçin: Bütün cilt tiplerinin daha iyi görünmek ve hissetmek için ihtiyacı olan en önemli şey su. Bütün vücudunuzun daha sağlıklı olması için su içmeyi ihmal etmeyin. Eğer unutuyorsanız bunu hatırlatan uygulamalardan yardım alabilirsiniz.

[wa-wps]
Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *