Lavanta Yağı ile Yenilenin

27 Kas 2017

 

Doğaya dikkatle baktığımızda aslında bütün dertlerin devasını bulabiliriz. Antik Hint ve antik Çin kültürüne bakıldığında güzelliklerine çok önem veren bu iki toplumun esans yağları birçok farklı şekilde güzellik rutinlerine dahil ettiğini görmek mümkün. Jojoba yağı, lavanta yağı ve nane yağı gibi birçok farklı yağı farklı amaçlar için kullanarak güzelliklerini koruyan bu toplumlardan öğrenecek çok şeyimiz var. Daha Önce hindistan cevizi yağının faydalarını ve kullanım alanlarını burada kaleme almıştım. Bugün de sizlerle biraz lavanta yağını konuşmak istiyorum. İşte lavanta yağı ve 10 kullanım alanı.

  1. Dolaplarınız için, bir parça kumaşa dökeceğiniz birkaç damla lavanta yağı, gardırobunuzun mis gibi kokmasını sağlayacaktır.
  2. Geceleri uykuya dalarken sorun yaşıyorsanız yastığınıza birkaç damla lavanta yağı dökebilirsiniz. Kokusu rahatlayıp uykuya daha çabuk geçmenizi sağlayacaktır.
  3. Eğer stres seviyenizi azaltıp biraz rahatlamak istiyorsanız bileklerinize, burun deliklerinize ve şakaklarınıza süreceğiniz lavanta yağı sizin gevşemenizi sağlar.
  4. Lavantanın bitkisinden çay yapabileceğiniz gibi lavanta yağından bir iki damla kattığınız sıcak su gece daha rahat uykuya geçmenizi sağlayacaktır. –gıda olarak tüketilebilir yağ olmasına özen gösterin-
  5. Migren gibi yoğun baş ağrıları için yağ difüzörüne lavanta yağı döküp 15 dakika kadar bu havayı teneffüs edin. Baş ağrınızın azaldığını göreceksiniz.
  6. Mideniz bulandığı zaman bileklerinize ya da kıyafetinize bir iki damla lavanta yağı sürerek bulantınızı giderebilirsiniz.
  7. Lavanta yağı bıçak kesiği gibi yaraların mikrop kapmasını engellerken aynı zamanda yaraların da daha çabuk iyileşmesini sağlayacaktır.
  8. Cildinizdeki sivilce izlerine süreceğiniz çay ağacı ve lavanta yağı karışımı düzenli kullanımda yara izlerinin geçmesini sağlayacaktır.
  9. Şampuanınıza lavanta yağı ekleyerek kepek sorunu ile savaşabilirsiniz. Lavanta yağı saçlarda bit oluşumunu da engelleme özelliğine sahiptir.
  10. Düzenli olarak her akşam lavanta yağı lavanta yağı ile saç diplerinize 3-5 dakika masaj yaparak saç dökülmesi ile savaşabilirsiniz.
[wa-wps]
Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir