Macun Derdine Misvakla Son Verin

08 Jul 2016

Misvak; Hindistan, İran ve Kuzey Afrika’da yetişen küçük bir ağaçtan yapılan çubuktur. Ucu dövülüp fırça haline getirilerek diş temizliğinde kullanılır. İnce lifleri ve kendine has kokusu vardır. Tükürükle etkileşime girdiğinde salgılanan  sıvı  sayesinde dişleriniz, diş etleriniz ve damağınız temizlenir.

Misvak

Ana Britanica Ansiklopedisi’nin 16. cildinde “Bitkinin bol lifli dalları yetiştiği yörelerde diş fırçası yerine kullanılır. Misvak adı verilen bu dalların temizleyici etkisi liflerin sürtünmesinden olduğu kadar bileşiminde bulunan antiseptik ve temizleyici özellikteki maddelerden kaynaklanır.” ifadeleri dikkat çeker.
Fransa’nın Larousse İllustre Medical adlı değerli tıp kitabında ağız temizliği konusunda “Bütün diş macunları, tuzları ve suları dişlere zarar verir. En iyi diş temizleme vasıtası sert bir fırçadır. Önce dişleri kanatırsa da korkmamalıdır. Diş etlerini kuvvetlendirir ve artık kanamaz.” sözleri misvakı akla getirir.

Misvak3

Ege Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre misvakın liflerinde baklava dilimi şeklinde anizotrop basit prizmatik bitki kristallerinin olduğu görülmüştür. Bunun da mekanik temizliğe etkisi büyüktür.
Misvakın içinde bulunan selüloz dişleri temizleyip beyazlatırken silica diş taşı oluşumunu engeller. Tannic asit ise kanamaları durdurur. Kokulu reçinesi nefesin güzel kokmasını sağlarken uçucu yağı iştah açar, kabızlığı giderir ve ülseri önler. Misvak ağacının yaprak ve köklerinde sıtmayı ortadan kaldıran maddeler bulunur. Kaynatılıp suyu içilirse basura iyi gelir.  Hazmı kolaylaştırıp gözü kuvvetlendiren bir fırça olduğunu da unutmamak lazım…

[wa-wps]
Paylaş

Çağ Üniversitesi Uluslararası Finans bölümü mezunu Nuray Ünver, çeşitli sertifika programlarına katılarak onur ve yüksek onu belgeleri aldı. Modayla ilgili eğitim programlarına katılmaya devam ederken, kendi blogunu yönetiyor ve tesetturgiyim.com'da yazıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *