Mandala Sanatı Nedir?

07 Feb 2017

 

Sanat herkesin gönlünde ayrı bir yer taşır daima ve zor olarak algılanır. Özel yeteneği olan kişilerin yapabileceği bir alan olarak yansıtılır. Ancak mandala sanatı ile tanıştığınız zaman öyle olmadığını göreceksiniz. Eğlenceli, zevkli ve oldukça dinginleştirici bir havası var. Üstelik birkaç teknik öğrendikten sonra çok daha güzel işler çıkarabilirsiniz. Öncelikle mandala sanatının ne olduğunu öğrenelim:

Mandala; Hindistan’da çeşitli dinlerin kökenlerine ait bir takım semboller bütünüdür. Aslında mandala desenleri birçok alanda var. Çünkü belirli çizgiler ve doğanın bütünleşmesi ile ortaya çıkıyor. Gözünüzün önüne annelerinizin ördüğü dantelleri getirin. İşte oradaki çizgiler mandala sanatında da yer alıyor. Hint kadınlarının kına ile yaptığı dövmelerdeki desenler mandaladır. Peki, bu sanat nasıl yapılır ve kısa sürede nasıl öğrenilir?

Mandala sanatı için gerekli malzemeler;

  1. Pergel
  2. Kağıt
  3. Renkli ve siyah ince uçlu keçeli kalemler
  4. Cetvel

Öncelikle kağıda pergelle istenilen açıda bir daire çizelim. Ardından cetvelle enine ve boyuna eşit olarak daireyi bölerek çizelim. Dairenin içerisinde bir artı şekli oluştu. Bu artıları cetvelle çaprazlamasına bölerek çizmeye devam edelim. Bu işlemi kurşun kalemle bastırmadan yapabilirsiniz. Daha sonra dairenin ortasından başlayarak çeşitli şekiller çizerek ilerleyin. Kurşun kalemle oluşturulan çizimi keçeli kalemlerle dilediğiniz gibi boyayabilirsiniz.

Not: Mandala yapımını daha iyi anlamak için internetten çeşitli videolar izlemeniz daha çabuk öğrenmenizi sağlayacaktır.

Mandala Sanatına Örnekler;

 

 

 

 

Mandala sanatını öğrenenler sadece kağıtlara bağlı kalmayıp, çeşitli objelere de bunu yansıtıyorlar. Tıpkı bu taşlara olduğu gibi… Sanatı biraz öğrendikten sonra siz de rahatlıkla dilediğiniz objelere, dilediğiniz boyalarla çizim yapabileceğinizi göreceksiniz. O halde hep birlikte mandala sanatını öğrenmeye ve ruhumuzu dinlendirmeye başlayalım!

[wa-wps]
Paylaş

Lise yıllarından itibaren Tekstil ve moda tasarım üzerine eğitim aldım. Gazi Üniversitesi Tekstil bölümünü okurken aynı dönemde Olgunlaşma Enstitüsü Moda Tasarım kursuna gittim. Ev tekstili kurslarına katıldıktan sonra kendi tasarımlarımı online olarak yapmaktayım. Şuan ev tekstili tasarımları yapsam bile kısa bir gelecekte giyim üzerine tasarımlarımla devam edeceğim. Kısa zamanda butiğimi açmak hayalim olsa da en büyük hayalim geleceğin moda eğitimcisi olup dünyaca moda okullarında seminerlere katılmak. 3 yıldır online olarak çeşitli sitelere makale yazdığım gibi 1 senedir kişisel moda bloğum var. Dikmek, kesmek, tasarlamak benim için meslekten çok bir tutku, ilk aşk, hayatım üzerine kurduğum tüm hayallerim diyebilirim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *