Maraton Yarışçısı Aida Othman ile Tanışın

06 Ara 2015

Aida Othman dünyayı sadece bir amaçla geziyor: Koşmak. Dubai’de yaşayan Malezya doğumlu bu kadın, İspanya (Ultima Frontera), Oman (Wadi Bih solo), Türkiye (Iznik Ultra & The North Face Cappadocia Ultra Trail), Güney Afrika (Comrades) ve Birleşik Arap Emirlikleri (7 Emirates Run) başta gelmek üzere dünyada birçok yarışa katıldı. Modanisa, bu güçlü kadınla tanışma ve spor ile spor giyim hakkındaki ilham verici macerasını dinleme imkânını buldu.

Koşmaya ne zaman başladınız?

İlkokulda başladım. Her zaman okul temsilcilerinden biri olarak seçilirdim. Derslerim yoğun olduğundan ortaokulda koşmaya ara verdim ve yedi yıl önce yeniden başladım.

Yani bir süre koşmaya ara verdiniz. Bunun kıyafetlerinle de bir ilgisi var mıydı?

Açıkçası evet. Okuldan sonra başörtüsü kullanmayan başladım ve koşarken ne giymem gerektiğine karar veremedim. Kıyafet benim gibi başörtülü bir koşucu için zorlayıcı bir durumdu. Bir sürü kıyafet denemiştim ama bana uygun olanı bulamamıştım. Maraton veya Ultra Trail gibi yarışlarda koşarken rahat hissetmelisiniz. Sidney’de Capsters markasını keşfettim ve aradığım sorunun cevabını buldum. Çok güzel ve rahat bir marka. Gerçekten benim için büyük bir rahatlamaydı.

roportajKoşmayı neden seviyorsunuz?

Koşmak benim için eğlenceli ve uzun vadeli bir yatırım gibi. Sağlık, disiplin, memnuniyet ve güç veriyor. Koşarak karakterimi şekillendiriyorum. Maratonda koşmak insanın kendisi ile mücadele etmesi gibi. Maratonda bir hedefiniz var. 42 km’yi 4 saatten az bir sürede koşmak zorundasınız. Ultra Trail’da maraton gibi. Tırmanma ve yürüme ile geçen en 22 saatlik bir süre. Uyuyamazsınız. Başörtünüz hareketinize engel olmamalı. Duramazsınız!

En Büyük Başarınız Nedir?

Aslında hiçbir yarışta galip gelmedim. Ama bir maratonu bitirebilmek bile büyük bir başarı. Bazı insanlar ortasında durur. Ben her zaman koşumu tamamlarım. En büyük başarım 2013 ve 2014 yıllarında 7 Emirates Run adlı ultra maratona katılmaktı. Birleşik Arap Emirlikleri boyunca 575 km’yi 12 günde engelli çocuklara bağış toplamak için koşmuştum.

Koşmak dışında bir mesleğiniz var mı?

Elbette. Bankacılık ve finans alanında eğitimim var. Emirates NBD’de İş Finansmanı bölümünün başındaydım. İşe ara verip koşmaya, blog yazarlığına ve kadınları spor ve aktif yaşam tarzları ile motive etmeye odaklandım. Koşmanın bunda önemi büyük. Bir hedefiniz var; bu hedef için çok çalışıyorsunuz ve bu hedefi tamamlıyorsunuz.

Her zaman maskülen bir tarzınız mı vardı?

Hayır! Topuklu ayakkabılarımın spor ayakkabılarımdan daha fazla. Aslında Feminen tarza sahip bir kadınım.

Tesettür tarzında spor giyimle ilgili ne düşünüyorsunuz? Yeterince iyi mi?

Başörtüsü için Capsters’ı tercih ediyorum; ama hem spordan önce hem de spordan sonra iyi görünecek şık bir spor giyim tarzı istiyorum. Çoğu spor kıyafetini spor salonunda giyebilirsiniz ama yarışlarda kullanamazsınız. Bu oldukça önemli.

[wa-wps]
Paylaş

Tesetturgiyim.com Genel Yayın Yönetmeni olan Merve Uzun, kariyerine Modanisa.com'da Ülke Müdürü olarak devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir