Marc Jacobs’tan Muhafazakar Koleksiyon

29 Eyl 2017

 

 

Eylül ayı moda dünyasının en yoğun ayıdır bilirsiniz. Son birkaç haftadır dünyanın önemli moda merkezlerinde 2018 modasını izledik. New York’ta başlayan bu rüzgar Tokyo’da son bulacak. Sezonun birbirinden çarpıcı koleksiyonlarını izlerken, şüphesiz bazı markalar birçok farklı sebeple en çok konuşulanlar arasında yerini aldı. Neşeli ve renkli tasarımları ile tanıdığımız Marc Jacobs da bu çok konuşulan isimler arasına girdi.

marc_jacobs_muhafazakar_koleksiyon

Onu bu listeye dahil eden şey ise podyumda mankenlerin taktığı türbanlardı. Her geçen gün moda sektörünün tesettür giyime ve muhafazakar giyime daha çok döndüğünü görüyoruz. Daha önce Dolce&Gabbana’nın hazırladığı abaya koleksiyonlarına sitemizde yer vermiştik. Marc Jacobs’ın koleksiyonu Dolce&Gabbana gibi özellikle tesettürlü kadınlar için yaratılmış bir koleksiyon değil. Ama itiraf edelim, içerisinde tesettür giyimle bağdaştırdığımız çok fazla parça var.

marc_jacobs_muhafazakar_koleksiyon

Birbirinden renkli tasarımlara ve parçalara yer verilen Marc Jacobs 2018 İlkbahar-Yaz koleksiyonuna hep beraber göz atmaya ne dersiniz?

marc_jacobs_muhafazakar_koleksiyon

Koleksiyonda en çok göze çarpan parçalar oversize dış kıyafetler oldu. Kapüşonlu yağmurluklardan tutun da, renkli deri ceketlere kadar birçok farklı formunu gördük koleksiyonda.

marc_jacobs_muhafazakar_koleksiyon

Marc Jacobs hiçbir zaman desen ve renklerden çekinen bir tasarımcı olmadı. Bu koleksiyonda da renkli kişiliğini tasarımlarına yansıtmaya devam etmiş.

marc_jacobs_muhafazakar_koleksiyon

İkonik parfümü Daisy ile artık tasarımcının sembolü sayılan papatya desenini birkaç farklı yorumla koleksiyonda görmek mümkün.

marc_jacobs_muhafazakar_koleksiyon

Tasarımların çoğunluğu bol kesimlere sahip. Vücuda oturan parçalarda maskülen bir çizgi izlendiğini görüyoruz. Jacobs’ın koleksiyonunda mankenlerin ayaklarında gördüğümüz birbirinden şık terlikler bu seneki slides ve mules trendlerinin devam edeceğinin işaretlerini veriyor.

marc_jacobs_muhafazakar_koleksiyon

Koleksiyonda başka bir ayakkabı trendinin de haberlerini alıyor gibiyiz. Birkaç sene önce yükseliş yaşamış olan yazlık botlar geri dönüyor olabilir mi?

marc_jacobs_muhafazakar_koleksiyon

Bu sene her halini gördüğümüz tulumlara da koleksiyonda yer verilmişti. Rahat ve şık olmalarından dolayı sıkça tercih edilen tulumları 2018’de de sıkça görebilmeyi umuyoruz.

marc_jacobs_muhafazakar_koleksiyon

Koleksiyon genel olarak spor parçalardan oluşuyor. Ancak içlerinde birkaç parça abiyeye de yer verilmiş. Yukarıda bunun en güzel örneklerinden birisini görüyoruz.

Marc Jacobs 2018 ilkbahar yaz koleksiyonuna dair notlarım bu şekildeydi. Her ne kadar birçoğumuzun bütçesi baştan ayağa Marc Jacobs, Dolce&Gabbana gibi high-end markaları giymeye el vermese de, bu tarz koleksiyonların parçaları nasıl kullanabileceğimize dair bize çok fazla şey kattığını düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

[wa-wps]
Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir