Mariah Idrissi ile Söyleşi

04 Nov 2016

Dünyanın ilk tesettürlü modeli: Mariah Idrissi

H&M’nin reklam kampanyasında oynayan ilk türbanlı model olan Mariah Idrissi, dünya çapında büyük ilgi topladı. Moda dünyasındaki mevcut ‘ideal batılı’ figürüne meydan okuyarak tabuları yıkmaya da devam ediyor. Harper’s Bazaar, Dazed ve Grazia’da yer alan Idrissi, modern çağın güzellik algısının değişmesinde de önemli bir rol oynadı.

Giyim tarzınıza dair bizlere birtakım tüyolar verebilir misiniz?

Tarzım bana dair bazı ipuçları veriyor. Bulunduğum ortama göre casual veya gösterişli parçalar seçiyorum. Sürekli takıntı haline getirdiğim bir kıyafet yok. Çoğu genç kadın başarılı veya çekici olmak uğruna seksapel bir görünümün arkasına sığınıyor. Ben ise, muhafazakârlığınızdan ödün vermeden stil sahibi olabileceğinizi göstermeye çalışıyorum.

roportaj

Muhafazakâr moda dünyasının önemli bir yüzüsünüz. Söz konusu sektörde var olan ürünlere dair neler düşünüyorsunuz? Her şey dört dörtlük mü, yoksa hâlâ eksikliğini hissettiğiniz ürünler bulunuyor mu?

Bizler için birçok seçenek mevcut. Ancak, kesinlikle daha fazlası da olabilir. Daha şık bir kıyafet arayışına girdiğim zamanlarda bu ihtiyaç içimde daha fazla belirginleşiyor; büyük markaların mağazalarında yer alan çoğu kıyafet ne yazık ki yeterince kapalı değil.

Bu sezon tesettürlü bayanların gardırobunda olmazsa olmaz dediğiniz 5 parça neler?

Malum, kış mevsimi kapımızı çalmak üzere. Benim önerilerim şu şekilde:
Deri ceket
Uzun salaş kazak
Boğazlı kazak
Bilekte bot
Gösterişli kabanlar

İstanbul Muhafazakâr Moda Haftası’nda siz de yer aldınız. Podyumda gördüğünüz en son tasarımlara dair yorumlarınız neler?

İstanbul Muhafazakâr Moda Haftası’nda yer almak benim için onurdu; çünkü bildiğiniz üzere bir ilk gerçekleşti. İlk organizasyon olmasına karşın gayet başarılıydı. Özellikle Aywa London’ın koleksiyonuna bayıldım.

İngiltere’deki muhafazakâr modasını nasıl tanımlarsınız? Şu an İngiltere’de trendler neler?

İngiltere’de herkesin kendine has bir tarzı var. Özellikle Avrupa’da moda ikonu olmuş birçok isim var. İngiltere dışında diğer moda başkentlerinde size ilham verebilecek çok isim var. Açık kimono tarzı feraceler oldukça moda.

1463144215_model_maria_idrissi

Son trendleri takip etmek sizce önemli mi? Moda konusunda kimlerden ilham alıyorsunuz?

Son trendleri takip etmek önemli, ancak bunları gerçek hayata geçirebilmek daha önemli. Podyumda ön plana çıkan parçalara genellikle dikkat ediyorum ve gördüklerimden esinlenerek kendi stilimle harmanlıyorum.

Sosyal medya ile bazı insanlar sayılarla bir hayli takıntılı hale geldi. Örneğin, çok fazla takipçi kazanmak için adeta kendilerini paralıyorlar. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Kaliteyi rakamlarla ölçmüyorum. Takipçilerinizin olması demek gerçekten başarılısınız demek değil. Çoğu moda blog yazarından daha az takipçisi olup da oldukça başarılı ve zengin arkadaşlarım var. Mühim olan kendinizi kandırmadan mutlu olmak. Sosyal medyada herhangi biri aslında kendine ait olmayan renkli bir dünya sunabilir.

Muhafazakâr moda dünyasında etkili isimlerin etkileyici güçlerini moda dışında daha büyük amaçlar uğruna kullandığını düşünüyor musunuz?

Bu soruya cevap vermek zor, kimisi için evet kimisi için hayır diyebilirim. İnsandan insana değişiyor. Ancak böyle olması gerektiğine inanıyorum, çünkü çoğu genç kız söz konusu isimleri kendilerine rol model olarak örnek alıyor. Kendinizi sadece modayla kısıtlamak bir utanç bence.

Modanisa.com’a dair görüşlerinizi öğrenmek isteriz. Modanisa’da neleri beğeniyorsunuz?

Modanisa muhteşem, muhafazakâr moda sektöründe çığır açıyor!

Bir sonraki projeleriniz neler?

Hazırlık sürecinde olan birçok proje var, şu an için neler olduğunu söyleyemem. Ancak, birkaç önemli markayla işbirliği yapmak üzereyim. Takipte kalın!

[wa-wps]
Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *