Mayıs Ayında Hiç Kar Sefası Yaptınız Mı?

18 May 2016

Mayıs ayında kar olmaz ki dediğinizi duyar gibiyim fakat yanılıyorsunuz. İnanması zor olsa da yaza girmeye hazırlandığımız şu günlerde Erzurum’lular halen karın keyfini çıkarıyor. Akdeniz kıyılarında sıcaktan denize girilirken, Palandöken Dağı’nda 2 metreyi bulan karda kayak yapılıyor. Yılın ortalama 150 günü beyaz örtüyle kaplı olan kent, mayıs ayını da karsız geçirmiyor ve uzun süren kış sayesinde kar tutkunlarına eşsiz deneyimler sunuyor. Eğer siz de bu kış doyasıya kartopu oynayamadım diyenlerdenseniz hemen bavullarınızı hazırlayın ve yola çıkın.

Erzurum

Türkiye’nin en kolay ulaşılabilen kayak merkezine sahip olan Palandöken misafirlerine yollarda zaman harcatmıyor. Havaalanından Palandöken’e çıkmak 30 dakikayı bulurken otogardan sadece 20 dakika sürüyor. Treni tercih edenler ise 15 dakikada kayak merkezine ulaşabiliyor. 1993’te Kış Turizm Merkezi ilan edilen bölgenin şehir merkezine 5 dakika uzaklıkta olması da büyük avantaj.
12 kilometrelik Türkiye’nin en uzun pistine sahip olan Palandöken Kayak Merkezi, 460 hektarlık alana kurulu. 2011 Dünya Üniversiteler arası Kış Oyunları’na ev sahipliği yapmasıyla beraber 7 kolay, 8 orta, 3 zor ve 4 doğal pist ile her düzeyde kayakçıyı ağırlamakta. Slalom ve Büyük Slalom olmak üzere Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından tescillenmiş 2 olimpik pist ise profesyoneller için. 4500 kişilik 5 telesiyej, 300 kişilik teleski, 1800 kişilik 2 baby lift, 1500 kişilik gondol ile Türkiye’nin en yüksek zirvesine çıkabiliyorsunuz.

KAR KALINLIĞININ 40 SANTİMETREYE ULAŞTIĞI PALANDÖKEN VE KONAKLI'DA YERLİ VE YABANCI TURİSTLER, GÜNEŞLİ HAVADA KAYAĞIN KEYFİNİ ÇIKARTTI. (AHMET AKBUĞA/ERZURUM-İHA)

Türkiye’nin en uzun kayak sezonunu yaşayan Erzurum günde 32000 kişiye kayak yapma imkanı sağlıyor. Kızak, snowboard, mini curling, snowtubing sevenler de unutulmamış. Kristal kar cenneti olarak adlandırılsa da dağcılık, yamaç paraşütü, paintball, dağ bisikleti gibi aktiviteler de mevcut. Spor, adrenalin ve eğlenceyi bir arada yaşamak insanı heyecanlandırırken, Ejder Tepesi’nde semaver çayı yudumlamak sakinleştiriyor…

[wa-wps]
Paylaş

Çağ Üniversitesi Uluslararası Finans bölümü mezunu Nuray Ünver, çeşitli sertifika programlarına katılarak onur ve yüksek onu belgeleri aldı. Modayla ilgili eğitim programlarına katılmaya devam ederken, kendi blogunu yönetiyor ve tesetturgiyim.com'da yazıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *