MBFWI 2015 Stili

21 Mar 2015

Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul, modanın çok ötesinde görsel bir şölen yaşattı. Konukların çarpıcı aksesuarları, birbiri ile yarışan stilleri ise defile tadındaydı.

Defilenin yıldızından başlamak istiyorum. Rashid Bağzıbağlı… Bağzıbağlı kumaş firmasının 3. nesil temsilcisi olmakla kalmamış, 2007 yılından beri couture tasarımcısı olarak kariyerine devam etmiş. Koleksiyonunda ilham veren parçalar, modadan bağımsız büyüleyici renkler hakim. Tasarım adına daha ne yapılabilir ki derken, en iyi cevabı koleksiyonlarıyla veriyor. Zeynep Erdoğan gibi kırmızının en güzel tonlarını kullandığı ise dikkatimizden kaçmadı.

FotorCreated

Tasarım dünyası bu kadar iddialı iken biraz düşünmüyor değiliz. İddialı bay ve bayanların arasında siz de olacaksanız, dünya modasından izler taşıyan stil önerilerime göz atın. Stili ile parlamayı seven bir kadının defileye gidiyor olması da gerekmez. İşte her daim öne çıkacağınız kilit parçalar ve MBFWI detayları…

ozgurmasur.jpg

Özgür Masur “Fısıltı” adını verdiği 2016 Sonbahar-Kış koleksiyonunda toprak tonlarının sakinliğine, akıcı kumaşlar kullanarak hayat verdi. Sade gibi görünen ama baktıkça derinliği olan koleksiyon, kadınların adeta ruhuna fısıldıyor.

Önümüzdeki kış için, Özgür Masur‘un fısıltılarını duyabileceğiniz kombin önerime gelince…

etek1

Bu yaz ve önümüzdeki kış sezonu için kloş etek olmazsa olmaz. İndirim sezonunda eteğinize pastel renklerde bir kazak eklemenizi öneririm. Kış stillerinde gözünüze çarpan yazlık etek üstüne kazak, önümüzdeki kış yine beraber kullanılacak. Biraz işleme veya pul detaylı kazak seçebilir, önünüzdeki uzun zamanı değerlendirerek kendiniz yaratıcı bir işleme yapabilirsiniz.

nhng.jpg

Baharat kokulu bir koleksiyona imza atan Mehtap Elaidi, kadife kumaş, asimetrik kesimli gömlekler ve şifon detaylı parçaları kullandı. Feminen yapıyı pantolon etek kullanarak pekiştiren tasarımcı, kat kat giyineceğimizin habercisi bir koleksiyon hazırlamış. Ya bu detayları önceden biliyorsak? Bir bakalım…

ljbl.jpg

Kat kat giyinmek zorunda kalmadan asimetrik kesimlerin kusursuz uyumunu biz biliyorduk elbette. Üstelik koleksiyonda baharat tonları da mevcutken, indirimli alabiliyoruz. Biraz daha fazla Mehtap Elaidi tarzı istiyorsanız, karıştırmak ve kombinlemek hayal gücünüze bağlı. Tabii biraz da cesarete…

hr6hbr.jpg

Nihan Peker defilesi, geçen sene gibi zamansız parçaların hakimiyeti altındaydı. Yine tarçın tonları, ekru, beyaz ve siyah göze çarptı. Geçen yaz gördüğümüz önü yarım kapalı pantolonlar, tunikler bu yaz yine podyumlarda.

Bu tarz size tanıdık geldiyse, siz Modanisa kadını olmalısınız. Ya da Hija size hatırlatsın:

kljlm.jpg

Bu üç parçanın anafikri zamansız giyilebilmeleri. Önemli olan, zamansız denilen kıyafetleri bıkmadan giymek. Tabii satın aldıklarımız uzun ömürlüyse. Dilediğiniz gibi karıştırabileceğiniz sayısız seçenek var. Stil sahibi olan kadın, daha dikkatli ve cesurdur. Yeniden gözatmaya ne dersiniz?

Hija der ki, hayat bir podyuma benzer. Ya tasarımcı sen olursun, ya da izlersin. İzleyici olarak hayatından memnun olanlardansanız, yine oturduğunuz yerin hakkını vermek gerek.

Sevgilerimle…

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir