Merve Akaydın ile Studio Nish Tasarım Butik Üzerine Konuştuk

26 Ağu 2014

 

Nişantaşı’nın ilk Tesettür Giyim Butiği olan Studio Nish’in güzel sahibeleri, Merve Akaydın ve Bediz Akaydın Nişantaşı’na yeni bir soluk kazandırdı. Sizler için Merve Akaydın ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Merve Uzun: Merve Hanım biraz kendinizden bahseder misiniz?

Merve Akaydın: 1986 yılı Muş doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Kimya bölümü mezunuyum. Öncesinde tesettür giyim butik tecrübem vardı ve Nişantaşı’nda bu işi yapmaya karar verdim. 3 aydır faaliyetimizi sürdürüyoruz. Allah’a şükür herşey yolunda ilerliyor.

Merve Uzun: Studio Nish isim olarak nasıl belirlendi?

Merve Akaydın: Nish kelime olarak “yapılmamış, denenmemiş, yeni yapılan” anlamına geliyor. İlk bakıldığında Nişantaşı’nın Niş’i gibi duruyor ama amacımız tamamen kelime anlamından yola çıkmaktı. Studio’ya gelince, bir marka oluşturmak istiyorduk ve bu markanın içerisinde basicden abiyeye her şey olacaktı. Bunun için de tek bir kalıba koymak istedik. Yapacağımız işi, ismi toparlamalıydı. Bu şekilde Studio Nish ortaya çıktı. İngilizce olması biraz yadırgandı ama bu şekilde güzel olduğuna inanıyoruz. Nişantaşı konseptine uydu.

merve-akaydin-roportaj_1

Merve Uzun: Bediz Akaydın ile nasıl bir ortak çalışma yürütüyorsunuz?

Merve Akaydın: Bediz Hanım aslında kurumsal bir yapıdan geldi. Sarar mağazalarımız vardı ve oraları işletiyordu. Butik ona gerçekten butik kaldı 🙂 Ama kendisi de artık keyifli bir iş yapmak istiyordu ve bir araya geldik. Studio Nish’in finansal kısmını Bediz Hanım aldı ve ben de mağaza kısmıyla ilgileniyorum.

Merve Uzun: Peki Tesettür Giyim Butiğini Nişantaşı’nda açma fikri nasıl oluştu?

Merve Akaydın: Lokasyon olarak Nişantaşı’nı seçmemizin nedeni, tasarım ve modanın merkezi olması, bizim onlarla rahat iletişim halinde olabilmek istememiz. Nişantaşı global bir nokta. İstanbul müşterilerimizin yanı sıra Türkiye’nin her yerinden gelen müşterilerimiz ve Arap müşterilerimiz de var. Nişantaşı keyifli bir yer. Müşterilerimiz hem Nişantaşı’nın tadını çıkarıyor hem de alışveriş yapıyorlar.

Merve Uzun: Nişantaşı sizi nasıl karşıladı?

Merve Akaydın: Olumlu olumsuz tepkiler sanırım aynı oranda oldu 🙂 Tabii ki mağazadan içeri girip beni kapalı gördüğünde hemen çıkan uç düşüncede insanlar da oldu. Fakat mekanımız çok güzel, çok iyi tasarımcılarla ve modacılarla çalışıyoruz. Nişantaşı’nın yürüyen halkı bizim müşterimiz değil ama Nişantaşı’na bizim için gelen insanlar çok fazla. Bizi burada görmekten keyif alanlar da var. Sadece alışveriş yapmaya değil, kahve içmeye gelen müşterilerimiz de var. Çünkü sıcak ve samimi buluyorlar.

Merve Uzun: Hangi Modacılarla-Tasarımcılarla çalışıyorsunuz? Müşteri kitleniz nedir?

Merve Akaydın: Erol Albayrak, Nihan Peker, Songül Cabacı, Fatma Gönay, Esin Ertan, Miray Gürsoy gibi güçlü isimlerle çalışıyoruz. 25-35 yaş aralığına canlı, renkli koleksiyonları sunmaktan keyif alıyoruz. Açık bir bayanında tercih edebileceği tasarımları çalışıyoruz. Tesettür giyimin ayrı bir kategori de anılmasına olumlu bakmıyorum. Açık ve kapalı bayanların ortak giyinebileceği dekoltesiz kıyafetler olarak bakılmasından yanayım.

Merve Uzun: Merve Hanım bize zaman ayırdığınız ve misafirperverliğiniz için çok teşekkür ederiz. Sizinle tanışmak çok keyifliydi.
Son olarak www.tesetturgiyim.com için ne söylemek istersiniz?

Merve Akaydın: Google aramalarında çoğu zaman arama yapmak istediğimiz kelime ile alakasız sayfalar karşımıza çıkabiliyor. Küçük bir araştırma yaptığımda tesettür giyim kelimesinin arama hacminin çok büyük rakamlarda olduğunu hatırlıyorum. Sizin yaptığınız iş isminizle çok uyumlu olmuş. İnsanlar tesettür giyim diye arama yaptığında direkt ilk sırada sizin sayfanız ile karşılaşmaları daha sağlıklı olacaktır. Çünkü sayfanızda tesettür giyim ile ilgili içerikler barındırıyorsunuz. Amacınız isminize uymuş. Sizin gibi sayfaların ve blogların çoğalmasından yanayım, sonuçta birbirimize destekle büyüyoruz. Bundan sonra görüşmek üzere, tanıştığımız için çok mutlu oldum. 🙂

merve-akaydin-roportaj-1

 

Röportaj: Merve Uzun

Tarih: 02.01.2014

[wa-wps]
Paylaş

Tesetturgiyim.com Genel Yayın Yönetmeni olan Merve Uzun, kariyerine Modanisa.com'da Ülke Müdürü olarak devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir