Mevsim Geçişlerinde Cildinizi Toparlayacak 2 Ev Yapımı Maske

22 Nis 2016

 

Kıştan bahara, bahardan yaza büyük bir hızla geçtiğimiz şu günlerde değişken havaya karşı cildimiz de en az bizim kadar şaşkın. Sadece cildimizin değil, tüm vücudumuzun hatta  ruhsal durumumuzun bile oldukça değişken olduğu şu zamanlarda ekstra bir özen göstermemiz şart. Gelin bugün sizinle beraber cildinize göstereceğiniz ekstra özene odaklanalım. Birçoğumuzun evinde günlük olarak bulundurduğu ürünlerle dört farklı maske yapmaya ve cildimizi şımartmaya ne dersiniz?2016-04-18_2250

İlk maskemiz hepimizin evinde daima olan üç maddeden oluşuyor; pirinç, bal ve limon. Özellikle cildinizin kaybettiği ışıltıyı geri kazandırmayı hedefleyen bu maske aynı zamanda tıkanan gözeneklerinizi de açmanıza yardımcı olacaktır. Uzak doğulu kadınların cildinin pembe beyaz güzelliğini pirinçten aldığını biliyor muydunuz? Sürekli olarak tükettikleri ve cilt bakımlarında da sık sık başvurdukları pirinç ve pirinç suyu cilt rengini açmaya ve ton eşitlemeye yardımcı oluyor.

Malzemeler: 1 kase pirinç, 1 kaşık bal, 1/2 limon suyu

Yapımı: Pirinci lapa kıvamına gelene kadar suda haşlayın ve süzün. Süzdüğünüz pirinç suyunu temiz bir kaba koyup ayırın. Pirincin içerisine bal ve limonu karıştırın ve macun kıvamına gelinceğe dek karıştırın. Cildinize dairesel hareketlerle uygulayın ve 15-20 dakika sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Ayırdığınız pirinç suyundan temiz bir pamuğa dökün ve yüzünüzü onunla silin.

2016-04-18_2259

Fotoğraftaki ikili oldukça garip duruyor değil mi? Peki size bu ikili ile dışarıdan satın alabileceklerinizden çok daha etkili siyah nokta burun bantları yapabileceğinizi söylesem? Kabul edelim yumurta kokusunu seven insan yoktur, varsa ile ben henüz karşılaşmadım. Ancak bu kötü kokulu mutfak elemanımız cilt bakımında oldukça etken. İçerisindeki zengin protein ile cilt hücrelerini yenileme özelliğine sahip. Birazdan tarifini vereceğim maske ise siyah noktaların ve gözeneklerdeki tıkanıklığın bir numaralı düşmanı!

Malzemeler: 1 yumurta akı, tuvalet kağıdı

Yapılışı: Bir yumurta akını bir kasede köpük haline gelinceye kadar iyice çırpın, ve bir fırça yardımı ile T bölgenize sürün, tuvalet kağıdının katlarını birbirinden ayırın ve yumurta akını sürdüğünüz yere dikkatlice yapıştırın. Daha sonra tuvalet kağıdının üstünden bir kat daha yumurta akı sürün ve tamamen kuruyuncaya kadar bekleyin. Kuruduktan sonra dikkatlice bir ucundan tutarak kaldırın ve yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

[wa-wps]
Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir