Mezuniyet Hazırlığı

02 Haz 2015

Okuldaki sınavlar, dersanedeki denemeler derken YGS geçti gitti sırada LYS var. Harıl harıl son tekrarlar yapılırken bir yandan da mezuniyet hazırlıkları tam gaz devam ediyor. İnsan hayatında kaç kez liseden mezun olur ki? Tadını çıkarın. Bir daha 18 yaşında olmayacaksınız. Elbette ki sınav stresi yetmezmiş gibi bir de mezuniyet stresi yaşayın demiyorum.

minel-ask-tesettur-giyim

 

Siz ders çalışın mezuniyet stresini ben çekerim… Benim lise mezuniyetimin olduğu dönem tesettür kıyafeti bulmanın zor olduğu, abiye kıyafetlerin ise korkunç olduğu zamana denk geliyor. O yüzden kendi mezuniyetimi bir kenara bırakıyorum ve kardeşiminkine geçiyorum. Okulun bahçesinde yapılan mezuniyet törenine özellikle hanım kızlarımız aylar önceden hazırlanmaya başlamışlardı. Öyle bir hazırlık ki saçlarının bonenin içinde duracağı açıya kadar her şey belliydi. Okula gidip masaya yerleştikten sonraki hayretimi anlatmaya yetecek kelime bulamıyorum. Ders çalışma bahanesiyle bizim eve doluşup şen kahkahalar içinde saatler geçiren kızların hepsi orta yaşlı teyzelere dönüşmüştü! İyi de neden? Kıyafet bulmaları bizim kadar zor değildi zira tekstil sektörü sonunda tesettürlüleri de adamdan saymaya başlamıştı. Çoğu manken gibiydi yani büyük beden olup da kıyafet bulma sorunu da yaşamamışlardı.

Balık elbiseler, kuyruklar, danteller, drapeler… Daha neler neler. Gençlerin orta yaş krizine girdiği bulaşıcı hastalığın karantina bölgesine düşmüştük resmen. Hele o makyajlar! Gölgelerin gücü adına naraları atan göz makyajları! Sivilceleri örtmek çabasıyla katmanlarca fondöten altında kalmış tazecik ciltleri.

Her yaş abiye olabilir oysa ki! İnanın abiye kıyafet otuz yaş üstüne has değil. Yıllar sonra mezuniyet fotoğraflarınıza baktığınızda pişmanlık duymanız gerekmiyor. Yaşınıza uygun giyip, doğal makyaj yaptığınızda çok daha rahat hissedeceksiniz söz veriyorum.

Demem o ki sevimli ve şirin görünmekten korkmayın, fotoğraflarda dupduru görünmek için ise  doğal makyajlar yapın.

mustafa-dikmen-elbise

emine-turker-design

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir