Militer Tarz Nedir ve Nasıl Kombinlenir?

21 Ara 2016

 

Tarihi geçmişe sahip olan nadir tarzlardan birisi militer tarz… Biraz maskülenlik, biraz sportiflik ve biraz da asillik barındırır. Temeli askeri giyim tarzından oluşur. Buna rağmen yıllar geçtikçe, kadın giyiminde hakimiyet sağlamıştır. Aslında yakından tanıdığımız hazır giyim markası U.S.Polo Ass. , militer tarzını başlı başına sunmakta. Binicilik kostümlerine dayanan marka geçmişine bakmayın, militer tarzı oldukça başarılı bir şekilde, yıllarca, çizgisini bozmadan devam ettirebilen başarılı bir markadır. Peki militer tarzı nasıl yakalayabiliriz, bu tarzın incelikleri ve detayları nelerdir?

militer-tarz-nedir-ve-nasil-kombinlenir-6

Karakteristik tarzları bir bakışta yakalamak çok basit. Ancak her türlü tarzın başkalaştırıldığı, modernize edildiği, yeniden yorumlandığı hatta başka tarzlarla harmanlandığı günümüz modasında bunu anlamak biraz uzmanlık gerektiriyor. Fakat en belirgin özellik, yan yana duran düğmeleme şeklidir. Dış giyimde kendini belirten bu düğmeler, asil durduğu gibi bu tarzı yakalamanızda size yardımcı olacaktır.

militer-tarz-nedir-ve-nasil-kombinlenir-4

Militer, kelime manasıyla askeriye anlamına gelmektedir. Yani son zamanlarda tekrardan göze çarpan kamuflaj deseni bu tarzın içinde kategorilemek doğru olacaktır. Tesettür giyimde kamuflaj deseni şal ile rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak komple kamuflaj baskılı kot etek de, ZARA platformunda hazır bekliyor.

militer-tarz-nedir-ve-nasil-kombinlenir-5

Kabanlar, ceketler, hırkalar… Dış giyimin tüm üyelerinde bu orijinal tarzı görmek mümkün. Kimisi haki renginden tutun düğmelerine kadar kendini belli ederken, kimisinde detaylara gizlenmiş maskülenlik mevcut. Bazen kırmızı incecik bir biye bile, militer tarzı yasıtmaya yetiyor. Buna  rağmen çeşitli arma ve rozet detayları ile bu tarza uyum sağlamayı başaranları da mevcut. Elbette ki detaylar tercih meselesi. Yine de militer tarz, başka başka birçok versiyonu içeriyor. Bunu iki farklı kombinle keşfetmek mümkün.

Birinci Kombin : Sportif ve Maskülen Militer Tarz

İlk kombinde, militer tarzın daha spor ancak daha hırçın versiyonunu görüyorsunuz. Günlük kullanıma uygun olsa da yeterince çarpıcı ve orijinal. Günlük kullanım dışında ise konserlerde, doğa gezilerinde kullanabilirsiniz. Ya da herhangi bir hafta sonunuzu, böyle bir kombin ile geçirebilirsiniz.

militer-tarz-nedir-ve-nasil-kombinlenir

İkinci Kombin : Şık ve Feminen Militer Tarz

Takım şıklığını hiç militer tarz içinde düşünmüş müydünüz? İşte sınırların dışına çıkmış bir militer tarz takımı. Asi, maskülen ve spor diye üç nitelikle açıkladığım bu tarzın, aslında ne kadar şık, feminen ve dingin olabileceğini görüyorsunuz. Bu şekil bir kombini, herhangi bir davete giderken rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

militer-tarz-nedir-ve-nasil-kombinlenir-1

 

 

[wa-wps]
Paylaş

Beykent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden tam burs ile mezun olan Amine Nurgül Yanıkkaya, şu an aynı üniversitede Tekstil ve Moda Tasarımı son sınıf öğrencisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir