Adım Adım Minimalist Dekor

29 Tem 2017

 

1960’larda başlayıp süregelen akımların başında gelen minimalizmin, alışveriş merkezi ve indirim çağı olan günümüzde zirvede yaşaması manidar olsa da ev eşyalarından kıyafetlere ve hatta sosyal çevreye kadar hayatın her detayında uygulanabilir hale geldi. Hatta, uzun yıllar da gündemdeki yerini koruyacak gibi görünüyor. Cezbedici kampanya ve indirimler sayesinde evde kullanma ihtimali için biriktirdiğimiz eşyalara ‘dur’ diyen bu akım defilelerde de etkisini sürdürüyor.

Monokrom giyim tarzının hakim olduğu minimalist moda akımı, siyah ve gri gibi zamansız koyu renklerin yanı sıra beyaz, bej, pudra gibi her renkle uyum sağlayan açık tonları barındırıyor. Minimalizmi gardırobunuza taşımak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey, zayıfladığınızda giymek için sakladığınız ve her gördüğünüzde moralinizi bozan parçaları elden çıkarmak! Nesneleri nesne olarak görmeye teşvik eden minimalizmde duygulara yer yok. Anıların objelerde değil hafızada olduğunu savunan akım duygusal bağı bir kenara bakıp işlevselliği değerlendirmeyi ve bu doğrultuda eşyalardan vazgeçmeyi gerektiriyor.

Açık giyinme dolaplarında bolca yer verilen minimalizm işlevselliğin yanı sıra estetiğe de büyük önem veriyor. Uyum ve sadeliğin birleştiği noktada yer alan akım, gözü yormayacak şekilde benzer renkler kullanılarak temeli oluşturulmuş gardıroplar sayesinde hayatın daha kolay bir hal alacağını savunuyor. Üstelik düzenli ve kalabalıktan uzak ev ortamının zihinsel rahatlığın temelini oluşturduğunu savunanlar yalnızca minimalistler değil. Önemli bir sınav ya da proje öncesi rahat çalışabilmek için evi toplama dürtüsünün ortaya çıkması aslında içten içe hepimizin düzene duyduğu ihtiyacın en temel kanıtlarının başında geliyor.

Minimalizme geçiş yapmayı düşünmenize rağmen nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, evin en az duygusal bağ içeren eşyalarının bulunduğu banyodan yola çıkmanız zorlanmadan devam edebilmenizi kolaylaştıracaktır. Bir günde sıfırdan bütün evinizi yalnızca işlevsel ve gerçekten de sevdiğiniz eşyalardan ibaret hale getiremeyeceğiniz için sabırla ve küçük parçalar halinde hareket etmek zaman içinde minimalist olmanızı sağlayacak.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir